Anti-sensor network: Distortion-based distributed attack in wireless sensor networks
Algılama-önleyici ağ: Telsiz algılayıcı ağlarda bozulma tabanlı dağıtık saldırı
  1. Tez No: 177611
  2. Yazar: İBRAHİM KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BARIŞ AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, telsiz algılayıcı ağlara (TAA) karşı yeni bir algılama-önleyici ağ modelitanıtılmıştır. Algılama-önleyici ağ (AÖA), algılayıcı düğümlerden (AD) toplamanoktasına taşınan olay niteliklerinin haberleşmesine, yeterli derecede yapay bozulmayı,uyarlamalı ve kimliğini belirtmeksizin ekleyerek uygulama güvenilirliğini yoketmeyi amaçlamaktadır. AÖA, algılayıcı ağ alanına rastgele dağıtılan algılama önleyicidüğümlerden (AÖD) oluşur. AÖD'ler, kimlik belirsizliğini sürdürmek içinalgılayıcı düğümlermiş gibi davranırlar ve böylece saldırı tespit ve engelleme yöntemlerinekarşı esneklik kazanırlar. Matematiksel çözümlemeler ve benzetim deneyleriile yapılan başarım değerlendirmeleri, AÖA'nın TAA uygulama güvenilirliğinietkin olarak azaltabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel anti-sensor network paradigm is introduced against wirelesssensor networks (WSN). Anti-sensor network (ASN) aims to destroy applicationreliability by adaptively and anonymously introducing adequate level of artificialdistortion into the communication of the event features transported from the sensornodes (SN) to the sink. ASN is composed of anti-sensor nodes (aSN) randomly distributedover the sensor network field. aSNs pretend to be SNs tomaintain anonymityand so improve resiliency against attack detection and prevention mechanisms. Performanceevaluations via mathematical analysis and simulation experiments showthat ASN can effectively reduce the application reliability of WSN.