Extraction of nickel from lateritic ores
Lateritik tip nikel yataklarından nikel kazanımı
  1. Tez No: 177610
  2. Yazar: ERGİN BÜYÜKAKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ A. TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Metalurji Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gördes yöresinden temin edilmiş olan lateritik tipteki nikel cevherinden hidrometalurjik yöntemler kullanılarak optimum koşullarda nikel ve kobalt elde etmektir.Gördes yöresinden temin edilen limonitik ve nontronitik tipte nikel cevherleri ile karıştırmalı ve kolon liçi deneyleri atmosferik basınç altında çeşitli değişkenler çalışılarak yürütülmüştür; bu değişkenler liç süresi, liç sıcaklığı ve liç çözeltisinin içindeki başlangıç sülfürik asit miktarıdır. Deneyler sonucunda her iki cevher için de optimum koşullar liç süresi için 24 saat, liç sıcaklığı için de 95°C olarak belirlenmiştir. Liç başlangıç asit konsantrasyonları ise nontronitik tip cevher için 192,1 gr/lt, limonitik tip cevher için 240,1 gr/lt olarak saptanmıştır. Belirlenen koşullarda nikel ve kobalt verimleri nontronitik tip cevher için sırasıyla %96,0 ve %63,4; limonitik tip cevher için ise sırasıyla %93,1 ve %75,0 olarak bulunmuştur. Optimum liç koşullarında yürütülen deneyler sonucunda belirlenen sülfürik asit tüketimi değerleri, nontronitik tip cevheri için 669 kg H2SO4/ton kuru cevher, limonitik tip cevheri için ise 714 kg H2SO4/ton kuru cevherdir.Yapılan kolon liçi deneyleri sonucunda nikel ve kobaltın yığın liçi yöntemiyle de liç çözeltisine alınabileceği belirlenmiştir. Nontronitik tip nikel cevherinin sülfürik asit ile kolon liçine daha yatkın olduğu görülmüştür. 100 gr/L sülfürik asit konsantrasyonu kullanılarak 122 günlük liç sonucunda elde edilen nikel ve kobalt liç verimleri sırasıyla %83,9 ve %55,2 olarak belirlenmiştir. Deney sırasında tüketilen sülfürik asit miktarı 462 kg H2SO4/ton kuru cevherdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to extract nickel and cobalt from the lateritic nickel ores of Gördes region by hydrometallurgical methods under the optimum conditions.Limonitic and nontronitic types of Gördes lateritic nickel ores were used during experiments. Agitative and column leaching experiments at atmospheric pressure were conducted with various parameters; these were duration, temperature and initial sulfuric acid concentration of leach solution. It was shown that in agitative leaching, under the optimum conditions that were determined as 24 hours of leaching at 95°C with initial sulfuric acid concentration of 192.1 g/L for nontronite and 240.1 g/L for limonite, nickel and cobalt extractions were 96.0% and 63.4% for nontronite; 93.1% and 75.0% for limonite, respectively. Overall acid consumptions of ores were calculated as 669 kg H2SO4/ton dry ore for nontronitic type nickel ore and 714 kg H2SO4/ton dry ore for limonitic type nickel ore.Column leaching experiments also showed that nickel and cobalt could be extracted from both ore types by heap leaching. Nontronite type of laterite was found to be more suitable for column leaching by sulfuric acid. In column leaching, the calculated nickel and cobalt extractions were 83.9% and 55.2% for nontronite after 122 days of leaching with 100 g/L sulfuric acid concentration. Acid consumption of nontronite was found to be 462 kg H2SO4/ton dry ore.