The effects of hydro power plants' governor settings on the Turkish power system frequency
Hidro elektrik santrallerin hız regülatör ayarlarının Türkiye elektrik sistemi frekansına etkileri
- Tez No: 177613
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez, hidro elektrik santrallerin hız regülatör ayarlarının Türkiye elektrik sistemi frekansına etkilerini tespit etmek için, bir metot önerisi ve model uygulaması içermektedir.Türkiye elektrik sisteminde periyodu 20 ? 30 saniye olan frekans salınımları mevcuttur. Santraller ve tüketiciler üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra, bu salınımlar Türkiye elektrik sisteminin UCTE (Union for the Co-ordination of Transmission of Electricity) sistemi ile birleşmesi önündeki en büyük engellerden biridir.Sistem operatörlerinin gözlemlerini ve istatistiki çalışmaları bir başlangıç noktası kabul ederek, hidro elektrik santrallerin hız regülatör ayarlarının Türkiye elektrik sistemi frekans kararlılığına etkilerini incelenmiştir.Tüm sistemi kapsayan simülasyon çalışmaları yapabilmek için öncelikle iki önemli hidro elektrik santralinin matematiksel modelleri ve karalılık aralıkları belirlenmiştir. Bu bilgiler kullanılarak temsili bir elektrik sistemi modeli hazırlanmıştır. Modelin doğrulanmasından sonra hidro elektrik santrallerin hız regülatör ayarlarının Türkiye elektrik sistemi frekansına etkilerini incelenmiştir. Bunun yanında hidro elektrik santral hız regülâtörlerinde yapılacak ayar değişiklileri ya da yapısal değişikliklerin sistem frekansına etkilerini belirlemek için bilgisayar simülasyonları yapılmıştır.Son olarak frekans salınımları üzerinde olumsuz etkileri olabilecek diğer etkenler tartışılmıştır. Sonuçlar tez boyunca sunulmuş ve sonuç kısmında özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a method and develops a mathematical model for determining the effects of hydro power plants? governor settings on the Turkish power system frequency.The Turkish power system suffers from frequency oscillations with 20 ? 30 seconds period. Besides various negative effects on power plants and customers, these frequency oscillations are one of the most important obstacles before the interconnection of the Turkish power system with the UCTE (Union for the Co-ordination of Transmission of Electricity) network.Taking observations of the system operators and statistical studies as an initial point, the effects of hydro power plants? governor settings on the Turkish power system frequency are investigated.In order to perform system wide simulations, initially mathematical models for two major hydro power plants and their stability margins are determined. Utilizing this information a representative power system model is developed. After validation studies, the effects of hydro power plants? governor settings on the Turkish power system frequency are investigated. Further computer simulations are performed to determine possible effects of changing settings and structure of HPP governors to system frequency stability.Finally, further factors that may have negative effects on frequency oscillations are discussed. The results of study are presented throughout the thesis and summarized in the ?Conclusion and Future Work? chapter.