Implementation of a distributed video codec
Bir dağıtık video kodlayıcı-kod çözücünün gerçekleştirimi
- Tez No: 177614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde kullanılan MPEG4 ve H.264 gibi video kodlama standartları, peş peşe gelen video çerçevelerinin birbirleri arasındaki benzerliklerinden yararlanmak için yüksek karmaşıklığa sahip kodlayıcı gerektirir. Bu gereksinim, aktarılacak videonun bir kere kodlanıp defalarca çözüldüğü sistemler için uygundur. Ancak, video tabanlı sensör ağları, güç tasarruflu gözetme sistemleri ve taşınabilir video iletişim sistemleri gibi gelişmekte olan bazı teknolojiler hesaba dayalı karmaşıklığın kodlayıcıdan çok çözücüye aktarılmasına ihtiyaç duyar. Dağıtık Video Kodlama (DVK), iki bilişim kuramsal sonuca, Slepian-Wolf ve Wyner-Ziv, dayanan ve kaynak istatistiğinin sadece çözücü tarafında kullanılmasını sağlayan yeni bir kodlama örneğidir. Bu mimari, böylece, video kodlamasında oldukça basit kodlayıcıların kullanımına olanak vermektedir. Wyner-Ziv kodlaması, DVK'nın bilgi kayıplı kaynak kodlaması ile ilgilenen ve yan bilginin sadece çözücü tarafında olduğu özel bir durumudur. Bu tez kapsamında, DISCOVER (DIStributed COding for Video sERvices) projesini temel alan bir DVK kodlayıcı-kodçözücüsü gerçekleştirilmiş ve her blok için detaylı bir çözümleme yapılmıştır. Her blok için çeşitli algoritmalar gerçekleştirilmiş ve sonuçlar hız-bozulum açısından karşılaştırılmıştır. Gerçekleştirilen mimarinin gelecek çalışmalar için bir sınama ortamı olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Current interframe video compression standards such as the MPEG4 and H.264, require a high-complexity encoder for predictive coding to exploit the similarities among successive video frames. This requirement is acceptable for cases where the video sequence to be transmitted is encoded once and decoded many times. However, some emerging applications such as video-based sensor networks, power-aware surveillance and mobile video communication systems require computational complexity to be shifted from encoder to decoder. Distributed Video Coding (DVC) is a new coding paradigm, based on two information-theoretic results, Slepian-Wolf and Wyner-Ziv, which allows exploiting source statistics at the decoder only. This architecture, therefore, enables very simple encoders to be used in video coding. Wyner-Ziv video coding is a particular case of DVC which deals with lossy source coding where side information is available at the decoder only. In this thesis, we implemented a DVC codec based on the DISCOVER (DIStributed COding for Video sERvices) project and carried out a detailed analysis of each block. Several algorithms have been implemented for each block and results are compared in terms of rate-distortion. The implemented architecture is aimed to be used as a testbed for future studies.