Japon bıldırcınlarında sınırlı yemlemenin büyüme eğrisi üzerine etkileri
The effect of restricted feeding on growth curves of japanese quails
- Tez No: 177777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA TARHAN, YRD. DOÇ. DR. METİN SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
- Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yeterli ve uygun yemleme hayvansal üretime etki eden en önemli faktördür. Sınırlı yemleme hayvansal üretimde farklı birçok sebep için uygulanmaktadır. Bu çalışmada erkek ve dişi Japon bıldırcınlarında serbest yemleme ve hesaplanan büyüme payı yem tüketiminin 1/3'ü ve 2/3'ü kadar yem verilen grupların büyüme eğrisi parametreleri incelenmiştir. Sınırlı yemleme uygulaması, hayvanlar üç haftalık yaşta başlatılmış ve 10 hafta sürmüştür. Erkeklerde, hesaplanan büyüme payı ihtiyacının 1/3'ü kadar sınırlı yemlenen grubun 2/3'ü kadar yemlenen gruptan daha yüksek canlı ağırlığa ulaştığı belirlenmiştir (1/3 grubunda 192 g ve 2/3 grubunda 188,1 g). Kontrol grubu ile sınırlı yemleme yapılan gruplar arasındaki canlı ağırlık farkı dişilerde 23, erkeklerde ise 27. günden itibaren ortaya çıkmıştır. Yemleme grupları ve cinsiyet arasındaki interaksiyon 39. günden itibaren başlamış ve 47. güne kadar devam etmiştir. Sınırlı yemlenen erkek gruplarında 1/3 grubu, dişi sınırlı yemleme gruplarında ise 4 ve 5. haftalarda 2/3 ve 6. haftada 1/3 grubu YYO bakımından en iyi sonucu vermiştir. Çalışmada sınırlı yemleme ile Gompertz büyüme eğrisi parametrelerinin değiştiği de gözlemlenmiştir. Bireyin ulaşabileceği ortalama son ağırlık (Wf) dişi gruplarında erkeklerden daha yüksek bulunmuştur. Tüm gruplar bazında bakıldığında erkeklerin bükülme noktasındaki ağırlıklarının (Wi) dişilerden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sınırlı yemlenen 2/3 gruplarından dişiler erkeklere göre, 1/3 gruplarında ise erkekler dişilere göre daha erken bir yaşta büküm noktasına (Ti) ulaşmışlardır. Her iki cinsiyette de gelişim hızının (k) kontrol grubunda sınırlı yemlenen gruplara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sınırlı yemlenen gruplarda ?l? parametresi yem sınırlamasının şiddeti arttıkça düşüş eğilimindedir. Sonuç olarak sınırlı yemleme bıldırcınların yem kullanım etkinliğinin değişmesine ve model parametrelerinin farklılaşmasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
Sufficient and appropriate feeding is one of the most important factor affecting to the productivity of animal production practices. Restricted feeding could be applied in animal production for many different reasons. In this study, growth curve parameters of the male and female Japanese quail groups that were fed adlibitum or restricted were studied. Feed restriction were determined as 1/3 and 2/3 of the consumed feed for only growth. Feed restriction were started at the age of three weeks and continued 10 weeks. The 1/3 male group gained more weight than the 2/3 male group, 192 g and 188,1 g respectively. The differences in live weight between control and restricted fed groups were started at the age of 23 and 27 days for females and males, respectively. Feeding groups x sex interactions were detected between 39 and 47 days of age. Feed consumption rate were better for the 1/3 restricted fed group in males and 2/3 restricted fed group at the age of 4 and 5 week and 1/3 restricted fed group at the age of 6 week in females. Restricted feeding changed the Gompertz model parameters. Asymptotic weights (Wf) for females were calculated higher than that for females. Weight at inflection point (Wi) were higher for males than that for females for all groups. In 2/3 group females were reach to age of inflection point (Ti) earlier that males while in 1/3 group females were reach to that age later than males. The growth rates (k) for both of the sexes were low for restricted fed groups compare to control groups. The parameter ?l? tents to be get lower when the feed restrictions get severe. Consequently, restricted feeding changed the feed consumption rate and the model parameters of Japanese quail.