Çoklu doymamış yağ asitlerince zengin etlik bıldırcın karma yemlerine doğal antioksidan ilavesinin besi performansı karkas parametreleri etin kalitesi ve raf ömrü üzerine etkileri
The effect of natural antioxidant and supplementation to quail diets rich in polyunsanturated fatty acids on growth performance, carcass parameters, meat quality and shelf-life
  1. Tez No: 177789
  2. Yazar: ÜMİT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
  12. Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, çoklu doymamış yağ asitlerince zengin bıldırcın karma yemlerine doğal antioksidan olarak kekik yağı veya çay kateşinleri ilavesinin besi performansı, karkas parametreleri, etin besin maddesi içeriği ile göğüs ve but etinin raf ömrü üzerine etkilerini incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma, 10 deneme grubu, 3 tekerrürlü ve her tekerrürde 14 adet etlik bıldırcın civciv bulunacak şekilde toplam 420 adet etlik bıldırcın civciv üzerinde yürütülmüştür. Denemede; kontrol rasyonu, kontrol rasyonuna sırasıyla 200 mg/kg ?-tokoferol asetat, 100 veya 200 mg/kg oregano esansiyel yağı veya çay kateşini, 100 mg/kg ?-tokoferol asetat'a 100 mg/kg oregano esansiyel yağı veya çay kateşini, 100 mg/kg oregano esansiyel yağı+ 100 mg/kg çay kateşini ile 100 mg/kg ?-tokoferol asetat+100 mg/kg oregano esansiyel yağı+100 mg/kg çay kateşini ilavesiyle elde edilen rasyonlar kullanılmıştır. Deneme sonuçları; kontrol veya deneme muameleleri yem tüketimi hariç besi sonu itibariyle canlı ağırlık, canlık ağırlık artışı ve yemden yararlanma oranı ile iç organ ağırlıkları (taşlık hariç) ve karkas randımanları üzerine önemli derecede etki yapmamıştır (P>0,05).
Özet (Çeviri)
The present study was planned to investigate the effects of oregano essential oil or tea catechin supplementation to quail diets rich in polyunsaturated fatty acids on growth performance, carcass parameters, the nutrient composition of meat and shelf-life of breast and thigh meat at refrigerated storage. A total of 420 quail chicks were randomly allocated to ten groups, each subdivided into three replicates of 14 chicks. In this experiment quail chicks were fed a basal diet containing 30 mg ?-tocopheryl acetate kg-1 feed as control, or a vitamin E supplemented diet (basal diet plus 200 mg ?-tocopheryl acetate kg-1 feed), oregano essential oil or tea catechin supplemented diets (basal diet plus 100 mg or 200 mg oregano essential oil or TC kg-1 feed), a basal diet plus 100 mg ?-tocopheryl acetate kg-1 and 100 mg oregano essential oil kg-1, a basal diet plus 100 mg ?-tocopheryl acetate kg-1 and 100 mg tea catechin kg-1 or basal diet plus 100 mg oregano essential oil, 100 mg tea catechin and 100 mg ?-tocopheryl acetate kg-1. According to results of the present study, control or dietary treatments did not significantly affect body weight, body weight gain and feed conversion ratio except feed intake, internal organ weights (except gizzard) and carcass yields. In addition, the content of crude fat and crude ash of meat was not significantly affected by control and dietary treatments.