Sideritis libanotica linearis bitkisinin sekonder metabolitlerin saflaştırılması, karekterizasyonu ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of purifcation, characterization and biological activity of seconder metabolites of Sideritis libanotica linearis plant
  1. Tez No: 177788
  2. Yazar: BÜLENT AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Sideritis Libanotica Labill subsp. Linearis (Bentham) Bornm. bitkisinin biyolojik aktiviteleri ve kimyasal yapısı incelenmiştir. Öncelikle antioksidan aktivitesi, insektisit ve anti kanserojen etkileri incelendi. Yapılan incelemelerde antioksidan ve anti kanserojen aktivite göstermesine karşın insektisit etki göstermemiştir. Aktivite testleri önce ham ekstrelerde denendi. Daha sonra antioksidan denemeleri fraksiyonlarda yapılarak etkili fraksiyon belirlendi. Çalışmanın ikinci aşamasında antioksidan aktivite gösteren fraksiyonlardaki bileşiklerin yapıları aydınlatılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda üç farklı flavon bir diterpen iki tane karbonhidrat çok sayıda uçucu yağ molekülü ve yağ asitleri belirlenerek yapıları aydınlatıldı. Yapı tayinleri için NMR, GC-MS, HP-LC, UV, IR, gibi yöntemler kullanıldı, fakat iki tane flavonun yapısı madde yetersizliğinden dolayı gerçekleştirilemedi.
Özet (Çeviri)
In this study, biological activities and chemical structures of sideritis libanotica linearis plant were investigated. Firstly, antioxsidant activity, insectiside and anti carcinogen effects were investigated. In this investigation, although it exhihbits high antioxidan and anti carcinogen activity, doesn?t show insectiside activity. Activity tests were tried in the raw exstracts. After trying antioxidant tests, the effective fractions was determined using repeated colum chromatographies. In the second step of this work, the structures of the compounds were determined in the antioxidantly active fractions. In this context, three different flavones, one diterpene, two carbohydates, a lot of essantial oils and fatty acides were characterized. Methods of NMR, GC-MS, HP-LC, UV, IR were used for the characterization of structures, but the structures of two flavones were not characterized due to the inefficient material.