Gezgin satıcı örnek problemlerinin optimum sonuçlarının grid aracılığı ile hesaplanması
Calculation of optimum results to the travelling salesman problem by way of grid
- Tez No: 177863
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnsanoğlu günlük hayatta pek çok problemle karşılaşmaktadır. Bu problemleri aşabilmek için değişik çözüm yöntemleri kullanmaktadır. Bir problem matematiksel model ile ifade edildiğinde çözüme bir adım daha yaklaşılmış olunmaktadır. Bu şekilde birçok problem, bilgisayar teknolojisi kullanılarak çözülebilir hale gelmektedir. Bazı günlük hayat problemlerinin çözülmesi zor, hatta bazen imkansızdır. Bunun sebebi problemlerin gerektirdiği işlem gücü ve zaman unsurlarının büyüklüğüdür. Bu gereksinimin üstesinden gelmek için paralel hesaplama teknolojileri kullanılmaktadır. Bu çalışmada çözülmesi zor olan problemlerden biri olan Gezgin Satıcı Problemi (Travelling Salesman Problem) ele alınmış, sezgisel yöntemlere yol göstermesi amacıyla en iyi sonuçların elde edilebilmesi için çözüm yöntemi olarak Kaba Kuvvet (Brute Force) metodu kullanılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kaba Kuvvet / Paralel Hesaplama / Kombinatoriyel Optimizasyon / Gezgin Satıcı Problemi / Grid
Özet (Çeviri)
Human being faces so many problems in his daily life. One uses different ways to tackle these problems. When a problem is expressed in a mathematical terminology, we are one further step closer to the solution. Thus, it enables us to solve many problems by using computer technology. Some of the daily problems are hard and, sometimes, even impossible to solve. It is because of the magnitude of processing and time required by the problems. To cope with this requirement, parallel computing technologies are used. In this work, we looked into Travelling Salesman Problem, one of the hardest problems to solve, and used Brute Force as the solution method to get the best results and thus show the way to Heuristic Algorithms. KEY WORDS : Brute Force / Parallel Processing / Combinatorial Optimization / Travelling Salesman Problem / Grid