Insertion loss design of RF filters with mixed lumped-distributed realization
Karışık toplu-dağınık gerçekleştirmeyle radyo frekans (RF) filtrelerinin giriş kaybı tasarımı
  1. Tez No: 177920
  2. Yazar: ÖMER SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalısmadaki amaç, toplu devre elemanları, dagınık devre elemanları ve karısık toplu ve dagınık devre elemanları içeren, mikrodalga filtreleri tasarlayan kolay kullanılır bir yazılım aracı gelistirmekti. Filtre davranısını kolay kontrol etme ve esnek filtre belirtimi gibi birçok avantajlardan dolayı tasarım aracı için , modern giris kaybı yaklasımı tercih edildi.Çalısmada alçak geçiren Butterworth ve Chebyshev tipi filtre tasarımlarında odaklanıldı.Toplu eleman ve dagınık eleman filtre tasarımları için giris kaybı methodu açıklandı. Literatürde toplu elemanlardan olusan filtre problemlerinin çözümü iyi belirlenmistir. Fakat mikrodalga frekanslarda toplu elemanların veya dagınık elemanların tek basına devre gerçeklestirmelerinde kullanılması ciddi uygulama problemlerine neden olmaktadır. Bu nedenle karısık toplu ve dagınık filtre tasarımı birçok avantaj ve tümlesik devre düzenlerinde esneklige sahiptir. Maalesef karısık toplu ve dagınık elemanlardan olusan filtre tasarımı analitik olarak henüz çözümlenememistir. Bu sebeble, bu çalısmada karısık toplu ve dagınık elemanlardan olusan filtreleri kurmak için yeni bir yaklasım düzeni önerildi. Karısık toplu ve dagınık filtre tasarımı için önerdigimiz yeni yaklasım ve mikrodalga filtre tasarım aracı, mikrodalga filtre tasarımında yeni olanaklar ve esneklikler saglayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the purpose was to develop a user friendly software tool which enables to design microwave filters with lumped circuit elements, distributed transmission lines and mixed lumped-distributed circuit elements. For the design tool, modern insertion loss approach is preferred because of several advantages such as flexible filter specification and easy control of filter characteristic. The work is mainly concentrated on low pass Butterworth and Chebyshev type filter designs. For the lumped element and distributed element filter designs the available insertion loss methods are explained and implemented. Solution to filter problems with lumped elements alone is well established in literature. However at microwave frequencies use of lumped elements or distributed elements alone in the circuit realization has serious implementation problems. Thus mixed lumped and distributed filter design have several advantages and flexibilities in monolithic integrated circuit layouts. Unfortunately, designing filters with both lumped and distributed elements has not been solved analytically yet. Beacuse of this reason, in this work a new approximation scheme is proposed to construct filters with lumped and distributed elements. Our new proposed approximation for mixed lumped-distributed filter design and microwave filter design tool will provide new possibilities and flexibilities in designing microwave filters.