Implementation of cooperative diversity in space frequency coded OFDM systems
Işbirliği çeşitliliğinin uzay frekans kodlu OFDM sistemlerine uyarlanması
  1. Tez No: 177921
  2. Yazar: CAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUTLU KOCA, Y.DOÇ.DR. ONUR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kablosuz teknoloji gün geçtikçe yaşamımızda önemli bir yer tutmaktadır. Yakın zamana kadar geniş band gerektirmeyen ses iletimini sağlamak amacıyla kullanılan kablosuz iletişim, günümüzde dizüstü bilgisayar ve yeni nesil cep telefonları üzerinden bizi yüksek band genişliği gerektiren çeşitli multimedya servislere bağlamak için de kullanılmaktadır. Temelde teknoloji dünyası güvenilirliğin ve kapasitenin önemli yer tuttuğu IP bazlı sistemlere yönelmektedir. örneğin ses transmisyonu sırasında ihmal edilebilen gecikme süreleri IP TV gibi uygulamalar icin kritik olabilmektedir. Buna bağlı olarak yüksek performans ve güvenilirlik ihtiyacı mevcut kapasitenin ve kodlama yapılarının sınırlarını zorlamaktadır. Buradan yola çıkarak bu tezde yüksek band genişliğine sahip kanalların güçlü kodlama algoritmaları ve ceşitlilik yöntemleri üzerinde calışıldı. Çoklu giriş çoklu çıkış sistemler için geli¸tirilmiş uzay frekans kodlar, ortak çeşitlilik kullanılarak çoklu anten yerleştirilmesi zor olan tek antenli sistemler üzerinden uygulandı. Bu yapı yaratılarak kanallardaki mevcut çeşitlilik kaynakları kullanılarak performansın arttırılması amaçlandı.
Özet (Çeviri)
Wireless technology is becoming an important part of our daily life. Although earlier wireless technologies were developed to provide voice transmission which did not require large amount of bandwidth, we are now equipped with intelligent mobiles, PDAs and laptop computers each having various applications connecting us to multimedia services that requires high bandwidth utilization. Technology world is converging to IP based systems where reliability and capacity plays an important role. For example the delay periods which can be neglected in voice transmissions can be crucial in services like on demand TV where data transmission have to be smooth. High performance and high reliability requires the bounds of capacity and coding structures to be increased. In this thesis we consider strong coding algorithms and diversity techniques in broadband channels. Space frequency codes which have been proven to achieve high performance in MIMO systems have been employed to single antenna systems by using cooperative diversity where deployment of multiple antennas is difficult. By constructing such a structure we target to achieve available diversities in the channel to improve the performance.