Workflow management of software development projects to improve performance and quality
Yazılım geliştirme projelerinin performans ve kalitesini geliştirmek için iş akış yönetim sistemlerinin kullanılması
- Tez No: 178008
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR SENNAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Farklı sektörlerde faaliyet gösteren tüm firmaların amacı, sundukları ürün ve servisleri daha kısa zamanda, yüksek kalitede ve minimum maliyet ile müşterilerine ulaştırmaktır. Firmalar bu hedeflerine ulaşabilmek için iş süreçlerini otomatikleştirmeye yönelmektedir ve bu konuda en büyük desteğin alındığı alan ise yazılım uygulamalarıdır. Ancak daha fazla iş sürecinin yazılımlara aktarılmaya çalışılması iş karmaşıklığını insanlar üzerinden yazılım uygulamalarına taşımakta bu da uygulamaların karmaşıklığını, kapsamını ve sonuç olarak yazılım geliştirme süreçlerinin yönetilmesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle yazılım uygulamalarından beklenen ihtiyaçlar, yazılımın üretiminin kendisi için de geçerli olmaya başlamıştır.Yazılım projelerinin geliştirilmesi ve yönetilmesi üzerine pek çok metodoloji ve geliştirme süreçleri tanımlanmış olsa da halen karmaşıklığı yüksek olan birçok proje başarısız olmaktadır. Bunun nedeni ise metodoloji ve süreçlerin kullanılmaması veya eksik olarak uygulanmasından kaynaklanmaktadır.Bu çalışma kapsamında, yönetim metodolojilerinin, iş akış yönetim sistemleri ile otomatikleştirilebileceği ve yazılım firmalarının süreçlerini tanımlayabilmeleri halinde projelerin başarısız olmalarına neden olan genel etkenlerin ortadan kaldırılabileceği gösterildi.İş akış yönetim sistemlerinin temel prensibi, doğru bilgi ve dokümanı, bu bilgiye ihtiyaç duyan proje üyelerine doğru zamanda iletilmesidir. Tek başına önemsiz görünen ancak uzun süreli projelerde karmaşıklığın kontrol edilememesine neden olan etkenlerden bu şekilde kurtulmanın mümkün olduğu gösterildi. Bu çalışma proje yönetim süreçlerine odaklanıldı.Uygulama olarak yönetim süreçlerini standartlaştıran, belli aktiviteleri otomatikleştiren bir sistem tasarlandı ve kritik süreçleri kapsayan bir prototip geliştirildi. Prototip geliştirilirken .NET Framework, veritabanı sistemi olarak SQL Server 2005 ve kontrol süreçlerindeki raporların oluşturulması için de Cognos 8.2 teknolojileri kullanıldı. Bu araçlar, Meteksan İş Zekâsı grubu tarafından müşteri projelerinde kullanılması nedeni ile seçildi.
Özet (Çeviri)
Companies residing in different sectors target providing their products and service to their customers in shorter time, at high qulity with minimum cost. Considering these objectives, companies lead to automatize their business processes and make this with support of software applications. However trying to apply more business process within software applications removes business complexity from staff to these applications, increase the scope and as a result managing software development lifecycle becomes more challenging and creates same requirements for the software development processes itself.Even though there are several methodologies for developing software projects and managing them, the percentage of software project failures is still high. Reasons of these failures mostly depend on not using a methodology or not able to apply the existing one appropriately.Within the scope of this study it is shown that it is possible to automize these management methodologies with using workflow management systems and by defining business processes clearly, software companies can get rid of the main reasons of failures.Main principle of workflow management is receiving right information and documents to the person who requires these information, within right time. It is possible to prevent from main effects that seem simple but come with unmanageable development processes. In this study software management processes is focused on.A system is designed to standardize management processes and automize activities. Also a prototype is developed which includes critical processes. This prototype was developed with .NET Framework which runs over SQL Server 2005 as database and reports which are generated for controlling processes were developed with Cognos 8.2. These technologies were chosen because they are being used by Meteksan BI Group within customer?s projects.