Determination of mechanical properties of ceramic reinforced alumium matrix composites under dynamic loadings
Seramik takviyeli aluminyum matriks kompozit malzemelerinin dinamik yükler altında mekanik davranışlarının belirlenmesi
- Tez No: 178010
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF NİHAT GÜLLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Alüminyum alaşımları mühendislik ve yapı malzemesi olarak yaygınca kullanılmaktadır. Düşük yoğunluklar ve yüksek mukavemet/yoğunluk oranları Al alaşımlarının en önemli karakteristik özellikleridir. Al alaşımlarının mekanik özellikleri takviye malzemesi ilavesi ile yüksek oranda geliştirilebilir. Al matrisli kompozitlerin kullanım alanlarına örnek olarak havacılık, otomotiv ve spor sektörleri verilebilir.Bu çalışmada , toz metalurjisi yöntemiyle üretilen B4C takviyeli alüminyum esaslı kompozitlerin yoğunluk ve dinamik yükler altındaki mekanik davranışları incelenmiştir.Üretilen kompozitlerde B4C takviye oranları ağırlıkça %5, %10, %15 ve %20 olarak seçilmiştir. Attrisyon tipi mekanik karıştırıcıda sekiz saat karıştırılan tozlar tek eksenli uniaxial ve izostatik preste sıkıştırma yöntemiyle preslenerek yüksek saflıktaki argon gazı atmosferinde 600, 625 ve 650 oC'lerde bir saat sinterlenmiştir. Üretilen numunelerin mekanik ve mikro yapı özelliklerine, takviye oranının etkisini belirlemek amacıyla, karekterizasyon ve mikro yapı XRD ve SEM'de incelenmiştir. Ayrıca, mekanik özelliklerini belirlemek amacıyla da sertlik,darbe, sürünme testleri yapılmış ve yoğunluk değişimleri ölçülmüştür. Incelenen kompozit malzemelerin sertlik ve mukavemet değerleri farklı % oranlarındaki B4C ilavesi ile arttığı ve bununla beraber yoğunluk ve darbe dayanımı değerlerinin de düştüğü gözlemlenmiştir. Malzeme karekterizasyonu çalışmaları saf Al ve farklı oranlardaki B4C ilaveli kompozitler için XRD'de, mikro yapı resimleri ise SEM'de, creep testleri farklı gerilmeler ve farklı sıcaklıklarda yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aluminum alloys are all widely used as engineering and construction materials. The important characteristics of Al alloys are their light-weight and high specific strength. The mechanical properties of Al alloys can be greatly enhanced by incorporating reinforcing particles to form Al alloy based metal matrix composites. Possible applications include air-frame components, automotive engines, transmission and brake disc components and bicycle frames.In this study, Al based composites reinforced with B4C were produced by the powder metallurgy method. In manufactured composites proportions of reinforced B4C were chosen to be 5%, 10%, 15% and 20% by weight. The powders mixture in an attrition mills for eight hours have been pressed under the condition of 100 MPa and 250 MPa by the method of single axis and cold isostatic pressing. Then they have been sintered in the condition of 600 oC, 625 oC and 650 oC under the high pure argon atmosphere for an hour. The sample products have been investigated in the terms of mechanical and micro structural properties. To examine the effect of sintered temperature, micro structure has been investigated by SEM equipment. Besides this, to examine the mechanical properties, the tests of hardness, impact, density and changing in creep behavior of the samples have been measured.