Develop an ERP integrated CRM application with data-mining
Veri madenciliği ile ERP'ye entegre CRM Uygulaması Geliştirilmesi
  1. Tez No: 178015
  2. Yazar: AHMET HOSO
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELİH KIRLIDOĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Geleneksel firma yapıları incelendiginde, firmaların agırlıklı olarak is süreçlerine ve kullandıkları teknolojilere odaklandıkları, bunların takibi içinse Kurumsal Kaynak Yönetimi (ERP) ve Malzeme İhtiyaç Yönetimi (MRP) sistemlerinden faydalandıkları görülmektedir. Diger taraftan Müsteri İliskileri Yönetimi (CRM) uygulamalarının yapısı incelendiginde, CRM uygulamalarının bagımsız çalısan, sadece müsterilerle ilgili gerçeklestirilen aktivitelerin takibini kolaylastırmak amacıyla tüm müsteri aksiyonlarının kaydedilmesine ve izlenmesine olanak saglayan yapılar oldugu görülmektedir. Firmaların üretim, pazarlama ve satıs islemlerinin bir bütünlük içinde ele alınmasının daha faydalı olacagı fikrinden hareketle, bu tezde CRM uygulamalarının en temel kavramlarından olan müsteri sadakatini saglamak üzere, ERP sistemleriyle bütünlesik çalısabilecek CRM uygulamaları gelistirilmesi hedeflenmistir. Belirtilen hedef dogrultusunda CRM uygulamalarının kendi baslarına çalısan uygulamalar olmanın ötesine tasıyarak: Pazarlamaya yönelik bazı adımların uygulama içinde barınmasını saglamak Üretim ve muhasebelestirme açısından ERP sistemiyle senkronizasyonu temin ederek CRM uygulamamızın ERP sistemiyle entegrasyonunu saglamak CRM uygulaması kaydedilmis olan geçmis bilgiler üzerinde veri-madenciligi yaparak müsteri profil grupları olusturmak amaçlanmıstır. Müsterileri gruplarına göre öngörülen aktiviteler sayesinde CRM uygulamasının müsteri sadakatinin arttırılmasında daha fazla katkı saglayabilecek bir yapı haline getirilmesi hedeflenmistir. Bu tez kapsamında CRM, ERP ve veri madenciligi kavramlarını da dikkate alarak yukarda belirtilen hedefleri gerçeklestirebilmek amacıyla bir veritabanı mimarisi ve onun üzerinde gerçeklestirilmis web tabanlı bir uygulama yapısı gelistirilecektir. Mümkün oldugunca yeni teknolojilerin kullanılmasına özen gösterilerek hem CRM konusunda öngörülen ihtiyacı karsılamaya, hem de en az kodlama ile en yüksek verim elde edilmesi amaçlanmıstır. Sonuç olarak tezde vurgulanan temel nokta, CRM uygulamalarının kendi baslarına çalısan uygulamalar olarak degil, üretim, pazarlama, muhasebe ve satıs sistemleriyle bütünlesik kurgulandıklarında daha olumlu sonuçlar elde edilebilecegini gösterebilmektir.
Özet (Çeviri)
Companies traditionally focused on processes and technologies, with the objective of optimization by using MRP and ERP systems. The focus was always inside the company. On the other hand, when the general structure of CRM applications are analyzed, it seems that CRM applications providing a chance for the enrolling and following of all customer actions in order to facilitate the follow up of activities, actualized related to independent workers. As a result, production, marketing and selling departments of companies will benefit more by discussing within the totality. In this thesis, customer loyalty as one of the basic concepts of CRM is aimed by developing CRM applications that will be integrated with ERP systems. In the direction of improving integrated CRM applications: Provide for applying some steps devoted to marketing. Enable integration with ERP systems by assuring synchronization with ERP system in terms of the production and accountancy. Constitute the customer profile groups by data mining upon past information recorded by CRM application. With the help of anticipated activities per customer groups, CRM systems target at providing higher increase in customer loyalty. In the scope of this thesis, database architecture and a web-based application will be developed to achieve the targeted benefits. The aim is both to meet the anticipated needs in respect to the CRM issues and to obtain the highest output with the least coding by applying new technological opportunities. As a conclusion, the main point of this thesis to show that designing CRM applications integrated with production, marketing, accounting and selling systems will generate better results.