Effects of job evaluation analysis on company's productivity and a case study in manufacturing industry
İş değerleme çalışmalarının şirket verimliliği üzerine etkisi,üretim sektöründe bir uygulama
- Tez No: 178017
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ÖZALP VAYVAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Firmalar emek talep eder ve bu emegin karsılıgı olarak çalısana ücret öderken, çalısanlar emeklerini sunar ve bunun karsılıgında ücret alırlar. Özellikle sendikal hareket sonrasında, zamanla, yapılan islerde ve çalısanlardan beklentilerde farklılasma ortaya çıktı. Agır islerde çalısan isçilerin yaptıkları islerle ofislerde çalısan memurların islerine farklı bir gözle bakılmaya baslandı. Artık sirketler her çalısana aynı ücreti ödemiyordu. Çalısan sayısındaki artıs, üretim süreçlerinin kısalması, makinelesme çok farklı is ailelerinin oraya çıkmasını dolayısıyla verilen ücretlerin yapılan isin niteligine göre degismesini zorunlu kılıyordu. Sirketler hangi ise, neden, ne kadar ücret ödeyeceklerini belirleyebilmek için sistematik yöntemler kullanmaya basladılar. s degerlemesi de sirketlerin hangi ise ne kadar ücret ödeyeceklerini belirlemelerine yardımcı olan sistematik bir metot olarak bu dönemlerde ortaya çıktı. İş degerleme, ücret belirlemeye temel olusturmak üzere bir isletmedeki bütün islerin göreceli önemlerinin belirlenmesine yardımcı olan bir tekniktir. Ücret yönetimi kısa dönemde isletme verimliligini, uzun dönemde isletmenin faaliyetlerinin devamını etkileyen önemli bir konudur. Düzenli bir ücret yapısının kurulması ise is degerlendirme ile mümkündür. Bu çalısmada, içi bos altın zincir üreten Mioro A.S. firmasında yürütülen is degerleme çalısmaları ile bu süreç içerisinde pilot olarak seçilmis bölümde yapılan is analizi çalısmasına yer verilmis, yeniden yapılanma süreci içerisinde firmadaki bütün mavi-yakalı isler degerlendirilmis, organizasyonel sema yeniden olusturulmus ve yapılan bu çalısmaların sirket verimliligi üzerindeki etkileri arastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
Firms demand labor and pay wages to employees, employees offer their labor and receive wages. Especially after the labor union movement, an alteration in the character of the work done and of the expectations from the employees has emerged. The work done by workers of heavy duties and the work done in offices by clerks started to be looked upon as different. Companies no longer paid same wages to all employees. The increase in the number of employees, the shortening of production processes, and automation caused work categories different character to emerge. Wages started to be differentiated according to the category of the work done. Companies started to apply systematical methods in order to determine what wages should be paid to what kind of work and why. Job evaluation method emerged in these periods as a systematical method for helping companies determine what a wage should be paid to what kind of work. Job evaluation method is a technique which helps determine the relative significance of all kinds of work done in an enterprise in order to provide a base for the determination of wages. Wage management is an important issue which affects the efficiency of the enterprise in the short term and the permanence of activities of the enterprise in the long term. The establishment of a systematic wage structure is only possible with job evaluation. In this thesis, job evaluation studies performed at Mioro A.S. (which produces hollow golden chains) and the work analysis performed in a one of its division is presented. Also the organizational chart of the company has been reproduced, and the effects of the study on company efficiency have been investigated. October, 2007