Üç yönlü ve polimerik schiff bazlarının sentezi ve metal komplekslerinin incelenmesi
The synhesıs of tri directıonal and polymeric Schiff bases and investigatıon of their metal complexes
- Tez No: 178039
- Danışmanlar: PROF. DR. H. İSMET UÇAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada çıkış maddesi olarak 2,4,6-triamino-1,3,5-triazin (melamin) kullanıldı. Melamine, benzen ortamında 3,4-dihidroksibenzaldehit ve 4-karboksi-benzaldehit literatürde verilen metotlara göre üç yönlü ve tek yönlü olarak bağlandı. Sonra, yeni Fe(III) ve Cr(III) kompleksleri etanol ortamında [(FeSalen)2O], [(FeSaloph)2O], [(CrSalen)2O] ve [(CrSaloph)2O] ile reaksiyona tabi tutularak elde edildi.Elde edilen tek yönlü triazin bileşikleri 2-(3,4-dihidroksibenzimino)-4,6-diamino-1,3,5-triazin, 2-(4-karboksibenzimino)-4,6-diamino-1,3,5-triazin [(FeSa-len)2O], [(FeSaloph)2O], [(CrSalen)2O] ve [(CrSaloph)2O] köprü kompleksleri ile etanol ortamında reaksiyona tabi tutularak yeni tek yönlü Fe(III) ve Cr(III) kompleksleri elde edildi.Elde edilen tek yönlü Fe(III) ve Cr(III) kompleksleri tereftalaldehit ve glutaraldehit ile etanol ortamında K2CO3 ve trietilamin yanında geri soğutucu altında polimerleştirildi.Sonuç olarak, elde edilen üç ve tek yönlü ligandların, monomerik ve polimerik komplekslerin yapıları elementel analiz, FT-IR spektroskopisi, 1H-NMR spektroskopisi, ESI-LS-MS spektroskopisi, TGA-DTA analizi ve magnetic sussebtibilite ölçümü teknikleri kullanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, 2,4,6-triamino-1,3,5-triazine (melamine) was used as a starting material. 3,4-dihydroxybenzaldehyde, 4-carboxybenzaldehyde were linked to melamine as single- and tri- directional according to literature methods. Then, new Fe(III) ve Cr(III) complexes were obtained from the reaction of tri-directional ligand compounds with [(FeSalen)2O], [(FeSaloph)2O], [(CrSalen)2O] and [(CrSaloph)2O] in ethanol media.New Fe(III) and Cr(III) complexes were obtained from the reaction of the new single directional triazine compounds, 2-(3,4-dihydroxybenzimino)-4,6-diamino-1,3,5-triazine and 2-(4-carboxybenzimino)-4,6-diamino-1,3,5-triazine, with [(FeSalen)2O], [(FeSaloph)2O], [(CrSalen)2O] and [(CrSaloph)2O] in ethanol media.The single directional Fe(III) and Cr(III) complexes obtained were polymerized with terephtaldehyde and glutaraldehyde in presence of K2CO3 and triethylamin in ethanol by refluxing.Consequently, the structures of the obtained all ligands and complexes were characterized using elemental analysis, FT-IR spectroscopy, 1H-NMR spectroscopy, ESI-LS-MS spectroscopy, TGA-DTA analysis and magnetic sussebtibility measurement techniques.