Biyomedikal cihaz takip otomasyon sistemi
A biomedical equipment follow-up automation system
- Tez No: 178121
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi bünyesindeki biyomedikal cihazların takibinin yapıldığı bir otomasyon sistemi geliştirilmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Klinik Mühendisliği ve tıbbi cihazların kalibrasyon ölçüm çalışmaları hakkında genel bilgiler verildikten sonra ikinci bölümde oluşturulan Biyomedikal Cihaz Takip Otomasyon sistemi tanıtılmaktadır. Klinik mühendisliği ve çalışma alanlarından bahsedildikten sonra biyomedikal kalibrasyon ölçüm çalışmaları üzerinde durulmuş, ve daha sonra tıbbi cihazların risklerine göre sınıflandırılması hakkında bilgiler verilmiştir. Hazırlanan veritabanı ve yönetim programın açıklamasına geçmeden önce, tıbbi cihazların performanslarının ölçülmesinde kullanılan similatörler ve standartlarından bahsedilmiştir. Bu kapsamda, Aritmi Detektörleri üzerinde yapılan ölçüm sistemleri, Elektrocerrahi Sistemleri üzerinde yapılan ölçümler, Kan basıncı ölçüm sistemleri, Defibrilatörler, İlaç Zerketme sistemleri ve Tıbbi Cihazlar üzerinde yapılan elektriksel emniyet ölçümleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, İstanbul Üniversitesi bünyesinde bulunan biyomedikal cihazların kimlik bilgilerinin düzenli ve sistematik bir şekilde saklanması ve arıza takibi, kalibrasyon, bakım-onarım gibi cihazlarla ilgili işlemlerin takibi ve organize edilmesine olanak sağlayan web tabanlı bir otomasyon takip sistemi geliştirilmiştir.Sistem, cihaz kimlik bilgileri modülü, arıza takip modülü ve istatistik analiz modülünden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we developed an medical device automation system used in Istanbul University. Thesis can be examined in two major parts; first part includes general information on Clinical Engineering and calibration. After that section it continues with biomedical device follow-up and automation system information and examples. After Clinical Engineering and study areas workscope mentioned, biomedical calibration takes place and a measurement directive and test analyse form studied as an example. Following pages written for some useful information on classifying biomedical equipment according to risk groups. Before moving explanation of prepared program, some simulators and standarts concerned with medical equipment usage were mentioned. According to this case some sample systems like; measurement systems for measuring arythmy detectors, measurements for electro-surgical systems, blood pressure measurement systems, defibrilators, medicine injection systems and electrical safety measurements for medical equipment are mentioned. Second part of the study, mentioned about a web based automation program that makes following functions such as; storage of general information for biomedical equipment exists in Istanbul University and their fault investigation, calibration, maintenance and overhaul actions. These sub-functions make a systematic approach for solutions used for relevant kind of problems.The system can be formed equipment identity information module, failure follow-up module and statistical analys module