Karboksilli asitlerin sulu çözeltilerinden ekstraksiyonunda sıvı faz denge verilerinin incelenmesi
Examination of the liquid phase equilibrium data of carboxylic acid extraction from aqueous solutions
  1. Tez No: 178134
  2. Yazar: SELİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAH İSMAİL KIRBAŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sıvı - sıvı ekstraksiyonu karboksilli asitlerin sulu çözeltilerinden ayrılmasında kullanılan bir yöntemdir. Bu yönteme ait bir ayırma prosesinin dizayn edilebilmesi için ayrılacak karışıma ait denge verilerinin bilinmesi gereklidir. Bu çalışmada karboksilli asit olarak asetik asit, propiyonik asit, butirik asit ve laktik asit; çözücü olarak da farklı kimyasal yapılarda bulunan ester ve alkoller kullanılmıştır. Çalışmada su - asetik asit - dibazik ester (dietil süksinat, dietil glutarat, dietil adipat), su - propiyonik asit - dibazik ester (dietil süksinat, dietil glutarat, dietil adipat), su - propiyonik asit - alkol (oktanol, nonanol, dekanol, dodekanol), su - butirik asit - ester (etil propiyonat, dimetil ftalat, dibutil ftalat), su - butirik asit - dibazik ester (dimetil süksinat, dimetil glutarat, dimetil adipat) ve su - laktik asit - alkol (oktanol, nonanol, dekanol) üçlü sistemleri olmak üzere altı farklı grup altında 19 adet üçlü sistem incelenmiştir. Her bir sisteme ait çözünürlük eğrileri ve bağlantı doğruları 298.15 K'de deneysel olarak tespit edilmiştir. Her sistem için asidin ve suyun organik ve sulu fazlar arasındaki dağılma katsayıları hesaplanmıştır. Bu verilerden yola çıkarak da ayırma faktörleri ve seçicilik değerleri bulunmuştur. Deneysel verilerin güvenilirliği bağlantı doğrularına Othmer-Tobias korelasyonu uygulanmak suretiyle test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar tablolar ve grafikler halinde sunulmuştur. Sonuç olarak; asetik asidin sulu çözeltilerinden ekstraksiyonu için dietil süksinat, dietil glutarat ve dietil adipatın kullanılması durumunda sulu ve organik fazlar arasındaki dağılma katsayılarının 1'den küçük ve her üç çözücünün performansının birbirine yakın olduğu görülmüştür. Bu çözücülerin propiyonik asidi sulu çözeltilerinden asetik aside göre daha kolay ekstrakte edebileceği bulunmuştur. Propiyonik asidin sulu çözeltilerinden ekstraksiyonu açısından kullanılan esterlerin (dietil süksinat, dietil glutarat, dietil adipat) ve alkollerin (oktanol, nonanol, dekanol, dodekanol) birbirine yakın ekstraksiyon özelliğine sahip olduğunu söylemek mümkündür. Butirik asidin sulu çözeltilerinden ekstraksiyonu için kullanılan esterlerden en yüksek dağılma katsayısı ve en büyük çözünmezlik alanını ise etil propiyonat vermiştir. Laktik asidin sulu çözeltilerinden ekstraksiyonu için kullanılan alkoller içinde en yüksek dağılma katsayısını ise oktanol sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Liquid-liquid extraction is a process used to separate carboxylic acids from their aqueous solutions. Equilibrium data relating to these systems are required to design an extraction process. In this study, acetic acid, propionic acid, butyric acid and lactic acid were used as carboxylic acids; esters and alcohols in different chemical structures were used as solvents. We investigated nineteen ternary systems under six different groups which were water - acetic acid ? dibasic ester (diethyl succinate, diethyl glutarate, diethyl adipate), water - propionic acid ? dibasic ester (diethyl succinate, diethyl glutarate, diethyl adipate), water - propionic acid - alcohol (octanol, nonanol, decanol, dodecanol), water - butyric acid - ester (ethyl propionate, dimethyl phthalate, dibutyl phthalate), water - butyric acid ? dibasic ester (dimethyl succinate, dimethyl glutarate, dimethyl adipate), water - lactic acid - alcohol (octanol, nonanol, decanol). The solubility curves and the tie-lines of each ternary system were determined experimentally at 298.15 K. The distribution coefficients of acid and water were calculated. Separation factors and selectivity values were determined by means of these data. The reliability of the experimental data was tested by applying Othmer-Tobias correlation to the tie-lines. The results obtained from the experiments for the ternary systems are shown on tables and graphics. When diethyl succinate, diethyl glutarate, diethyl adipate were used to extract acetic acid from aqueous solutions, the distribution coefficients were less than 1 and the performances of the solvents were similar to each other. These solvents can extract propionic acid easier than acetic acid from aqueous solutions. Dibasic esters (diethyl succinate, diethyl glutarate, diethyl adipate) and alcohols (octanol, nonanol, decanol, dodecanol) used to extract propionic acid from aqueous solutions indicated nearly the same extraction features. Ethyl propionate gave the highest distribution coefficient and the largest immiscibility region to extract butyric acid from aqueous solutions among the esters used in this study. Octanol used to extract lactic acid from aqueous solutions provided the highest distribution coefficient among the other alcohols.