Konteyner hattı planlama modeli
Container line planning model
- Tez No: 178133
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Marine, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son yıllarda konteyner tasımacılıgı yapan birçok hat, mevcut hatlarını yeni gemi ve konteyner filoları olusturarak genisletmek, onları daha verimli hale getirmek ve yeni konteyner hatları açmak suretiyle rakipleri karsısında üstünlük saglamaya ve konteyener tasımacılıgı sektöründe ayakta kalmaya çalısmaktadırlar. Ayrıca tasımacılık sektöründe bir çok acente yeni konteyner hatları açma ve onları karlı ve verimli hale getirme gayreti içerisindedirler. Tüm bunlar olurken gemi ve konteyner üreticileri her geçen yıl üretim hacimlerini arttırarak piyasadaki gemi ve konteyner arzını arttırmaktadırlar. Buna karsılık dünya ticaret hacmi, gemi ve konteyner sayısı artısına oranla daha düsük bir hızla artmakta ve dolayısıyla piyasadaki rekabeti eski yıllara oranla dahada hissedilir oranda artırmaktadır. Bundan dolayı gerek yeni açılan konteyner hatlarında, gerekse mevcut konteyner hatlarında titizlikle yapılan maliyet ve gelir analizleri , talep tahminleri ve basabas noktası hesaplamaları çok büyük önem kazanmaktadır. Bununla birlikte hattın etkinligini arttıran sefer planlama ve maliyetleri düsürme yöntemleride hatların rekabet gücünü arttırmada öne çıkmaktadırlar. Bu çalısmanın amacı hatların etkinligini ve rakabet gücünü arttıran tüm bu planlama ve analiz tekniklerini konteyner hattı planlama modeli olarak toplayarak konteyner hatlarının etkin ve zarar etmeden çalısabilmeleri için bir model olusturmaktır. Bu nedenle yapılan bu planlama modeli uygulanma asamasında konteyner hatlarının daha etkin, verimli, ve rekabetçi olmalarını hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Many container lines have been working on some methods including enlargement of their current line with hiring or purchasing new vessels and container fleets, making their lines? productivity more efficient and creating new container lines in order to keep their company existing and to be superior against their competitors. Over the recent years a number of agencies are trying to create new container lines or improve their current container lines. At the same time producer companies of vessels and containers have been increasing their supplying of vessels and containers year by year, although worlds? commercial volume has not been increasing as much as amount of vessels and containers in the market. So these cause bolstering of competition that is felt better than before at the market. Therefore both new container lines and current container lines analyse their costs and revenues intensively, forecast demands on the market and evaluate break even point as these factors became more important things than before. Moreover voyage planning and methods of decreasing costs are getting more important to be stronger and efficient against competitors. Aim of this study is combining all plans, analyses and techniques under the container lines planning model and also creating a model of line for efficiency and competitiveness in order not to make a lose but benefit. If it is utilized by container lines, this planning model will achieve its? goals of efficiency, productivity and competitiveness more actively during application process of these methods.