Ev su sistemlerinde Legionella ve serbest yaşayan amiplerin araştırılması
Investigation of Legionella and free living amoeba in domestic water systems
- Tez No: 178143
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Legionella cinsi bakteriler toprak, tatlı su, akarsu, göl suları gibi doğal ortamlarda az sayıda bulunur, buralardan otel, ev, hastanelerin duş başlıkları gibi insan yapımı su sistemlerine geçerek kolonize olurlar. Bu tip su sistemlerinde biyofilm tabakası içinde yaşayan amipler tarafından fagosite edilirler. Böylece ısı, klor, radyasyon gibi dış etkilerden korunurlar. Bu sebeple, Lejyoner hastalığı ve Pontiyak ateş etkeni olarak bilinen Legionella bakterilerinin ve çeşitli ensefalit, keratit gibi enfeksiyonlara sebep olan serbest yaşayan amiplerin ev sularında da araştırılması gerekmektedir. Bu çalışmada ev su sistemlerindeki duş başlıklarından alınan 61 sıcak su ve 61 sürüntü örneğinde Legionella bakterileri ile serbest yaşayan amiplerin varlığı birlikte araştırılmıştır. Ayrıca Legionella bakterilerinin bulunmadığı su örneklerinde Bacillus cinsi bakterilerin görülme sıklığı ile bina ve su sistemlerinin çeşitli özelliklerinin (bina yaşı, kat sayısı, duş başlığı yaşı ve temizlik durumu, boru malzemesi, ısıtma sistemi v.b) aranan mikrooorganizmalarla olan ilişkisi incelenmiştir. Su örneklerinin toplanması esnasında ölçülen sıcaklık, pH, serbest klor miktarının Legionella bakterileri ve serbest yaşayan amiplerin varlığı ile bir ilişkisi bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. İncelenen 61 binanın 13'ünden (% 21.3) Legionella pneumophila (L. pneumophila), 19'undan (% 31) serbest yaşayan amipler izole edilmiştir. Bu bakteriler, su örneklerinin 12'sinde, sürüntü örneklerinin 4'ünde saptanmış, bu nedenle hem su ve hem de sürüntü örneklerinin birlikte incelenmesinin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır. L. pneumophila bakterileri ile serbest yaşayan amiplerin binalardaki varlığı arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. İzole edilen L. pneumophila bakterilerinin % 87.5'inin serogrup 2-14, % 12.5'inin serogrup 1 olduğu bulunmuştur. L. pneumophila izole edilen binaların yaşlarının 8-14 yıllık, 7-14 katlı oldukları, hepsinde su deposunun bulunduğu ve içlerinin fayansla kaplı olduğu, temizliklerinin senede 1-2 kez çamaşır suyu ile yapıldığı, son temizliğin örnek toplanmasından 1-6 ay öncesinde yapılmış olduğu saptanmıştır. Bu binalara ait duş başlıklarının 1-10 yıllık olduğu, çoğunun temizliğinin yapılmadığı, ancak temizliği yapılanlarda da L. pneumophila bakterilerinin ürediği görülmüştür. Aynı binaların borularının 5-14 yıllık ve çoğunun plastikten yapılmış olduğu öğrenilmiştir. Serbest yaşayan amiplerin izole edildiği binaların 5-30 yıllık, 6-14 katlı olduğu, 5'inde su deposunun bulunduğu, iç yüzlerinin fayansla kaplı olduğu ve temizliklerinin 1-6 ay önce çamaşır suyu ile yapıldığı saptanmıştır. Bu binaların duş başlıklarının 1-10 yıllık olduğu, çoğunun temizliğinin yapıldığı, borularının 3-15 yıllık ve büyük kısmının plastikten yapılmış olduğu öğrenilmiştir. L. pneumophila bakterileri ve serbest yaşayan amipler İstanbul'un Asya ve Avrupa yakasındaki farklı binalara ait örneklerden izole edilmiştir. L. pneumophila bakterilerinin varlığı ile merkezi ısıtma sistemi arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu, serbest yaşayan amiplerin daha çok bağımsız ısıtma sisteminde bulunduğu tespit edilmiştir. L. pneumophila bakterileri ve serbest yaşayan amiplerin ürediği su sistemlerinde sıcaklığın 45-53 ºC, pH değerinin 6-7, serbest klor miktarının 0.3 ve 0.5 ppm olduğu ölçülmüştür. L. pneumophila bakterilerine yaz mevsimi dışında rastlandığı halde serbest yaşayan amiplere her mevsimde rastlanmıştır. İncelenen 61 binanın 6'sından Bacillus cinsi bakteriler izole edilmiş, bunlardan 1'inin Bacillus licheniformis ve 5'inin Bacillus subtilis olduğu tespit edilmiştir. Bu bakterilerden 5'inin L. pneumophila bakterilerinin ürediği su örneklerinde ürediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, evlere ait kullanma sularının ve aynı noktalardan alınacak olan sürüntü örneklerinin hem L. pneumophila hem de serbest yaşayan amipler açısından araştırılması gerekmekte ve bu mikroorganizmaların konrolü ile ilgili yaptırımlara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Legionella bacteria are seldom in the natural environments such as soil, fresh water, lakes and streams and may pass through the man-made water systems such shower heads which are installed at hotels, houses, hospitals where they can form colonies. Legionella bacteria are phagocytosed by amoeba, that are lived biofilm layers. Therefore Legionella bacteria protected from external effects such as temperature, chlorine and radiation. Hence, it is necessary to investigate Legionella bacteria in domestic water systems which are known to cause Legionnaire's Disease and Pontiac Fever, as free living amoeba bacteria may also lead to miscellaneous infections such as encephalitis and keratitis. In the present study, Legionella bacteria was investigated together with the presence of free living amoeba in 61 hot water and 61 swab samples obtained from shower heads in domestic water systems. Additionally the frequency of incidence of Bacillus bacteria in these water samples where Legionella bacteria did not isolated and the relationship between various features of building and water systems (age of the building, number of storey?s, age of the shower heads and their state of cleanliness, material of pipes and heating system) and microorganisms which were investigated were also studied. During the collection of water samples, relationship between the measured temperature, pH, free chlorine content and the existence of Legionella bacteria and free living amoeba was also researched. Legionella pneumophila was isolated in 13 water samples (21.3%) out of 61 which were collected from buildings while free living amoeba was isolated in 19 samples (31%). These bacteria were determined in 12 of the water samples and in 4 of the swab samples, and eventually it has been decided to study both the water and swab samples together. However, no any meaningful relationship was determined between existence of L. pneumophila bacteria and free living amoeba in the samples. It was found that, 87.5% of the isolated L. pneumophila were serogroup 2-14 while 12.5% were serogroup 1. It was determined that, buildings in which L. pneumophila were isolated were nearly 8-14 years old, with 7-14 storey?s, and all had water tanks and were internally furnished with ceramic wall tiles which were cleaned 1-2 times a year with hypochlorid, where as they were cleaned recently 1-6 months ago before water samples were collected. Shower heads of these buildings were 1-10 years old, and most were not cleaned at all while L. pneumophila had been grown in the showerheads which were previously cleaned. It has been learned that the pipeline of the same building was nearly 5-14 years old and the majority were made of plastic materials. It was also determined that the buildings in which free living amoeba were isolated were nearly 5-30 years old, with 6-14 storey?s, as 5 of these buildings had water tanks and were internally furnished with ceramic wall tiles which was cleaned 1-6 months ago with hypochloride. Shower heads of these buildings were 1-10 years old and the majority were cleaned and the pipes were 3-15 years old and most of them are made of plastic materials. L. pneumophila bacteria and free living amoeba were isolated from samples belong buildings the Asian and European districts of Istanbul. A meaningful relationship was determined with the growing of L. pneumophila bacteria and the central heating system of the buildings while growing of free living amoeba were found in independent heating systems. The water temperature which is suitable for the proliferation of L. pneumophila bacteria and free living amoeba was found between 45-53° C, and the pH was found 6-7 while the free chlorine content was measured between 0.3 and 0.5 ppm. L. pneumophila was isolated in seasons other than summer, but free living amoeba were isolated at all seasons. Bacillus bacteria was isolated in 6 of 61 buildings, and it was identified that one of the isolated bacteria was Bacillus licheniformis and 5 were Bacillus subtilis. Furthermore, it was determined that 5 of these bacteria had grown in water samples where L. pneumophila had already grown. Consequently, it is necessary to investigate the presence of L. pneumophila and free living amoeba in water samples which were obtained from domestic water systems and also in swab samples collected from the same point. Also, there is a necessity to develop sanctions in order to control these microorganisms.