Gram negatif bakterilerin özgür yaşayan amipler içerisinde üreme yetenekleri
Growth ability of gram negative bacteria in free living amoeba
  1. Tez No: 282652
  2. Yazar: ALİ RIZA BİNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZUHAL ZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Su ile bulaşan enfeksiyonlar, uzun yıllardan beri bilinmektedir. Bu enfeksiyonlara sebep olan mikroorganizmalar arasında bakteriler (Legionella sp., Pseudomonas sp., Mycobacterium sp., Francisella sp., Aeromonas sp., Escherichia coli O157 vb.), mantarlar, virüslerin yanı sıra ve özgür yaşayan amipler de (Acanthamoeba, Naegleria, Hartmanella vb.) sayılabilir. Bakteriler ve özgür yaşayan amipler gerek doğal gerekse insan yapımı su sistemlerinde (ev, otel, okul, hastane musluk suları, soğutma kulesi suları vb.) yaşarken birbirleriyle etkileşime girerler. Bu etkileşim sonucunda bazı bakteriler, özgür yaşayan amipler içerisine girerek sayılarını artırabilirler. Daha sonra bu konak hücreleri parçalayarak dış ortama yayılabilirler. Özgür yaşayan amipler içerisine giren bakteriler, uygun olmayan dış ortam koşullarından (yüksek/düşük biyosit konsantrasyonu, sıcaklık vb.) kendilerini korurlar. Hatta bu etkileşimler sonucunda patojen olmayan bakteriler, patojen hale gelebilir.Bu bağlamda, çalışmada 7 farklı Gram negatif bakterinin (Pseudomonas fluorescens, Pseudomonas putida, Pasteurella pneumotropica, Aeromonas salmonicida, Legionella pneumophila serogrup 1, Legionella pneumophila serogrup 3, Legionella pneumophila serogrup 6) 4 farklı özgür yaşayan amip izolatı (A1, A2, A3, A4) içerisinde üreme yetenekleri araştırılmıştır. Bu çalışmada kullanılan 4 bakteri izolatı (Pseudomonas fluorescens, Pseudomonas putida, Pasteurella pneumotropica, Aeromonas salmonicida) ve 2 özgür yaşayan amip izolatı (A3, A4) şehrimizin musluk sularından izole edilmiştir.Çalışmada, özgür yaşayan amiplerden olan Acanthamoeba castellanii (ATCC 50373) (A1) içerisinde, dört bakteri izolatının (Pseudomonas fluorescens, Pseudomonas putida, Pasteurella pneumotropica, Aeromonas salmonicida) üreyebildiği saptanmıştır. Diğer A. castellanii (A2) içerisinde 2 bakteri izolatının (Pasteurella pneumotropica, Legionella pneumophila serogrup 1) üreyebildiği saptanmıştır. Henüz adlandırılmamış A3 kodlu amip hücreleri içerisinde 4 bakteri izolatı Pseudomonas fluorescens, Pasteurella pneumotropica, Legionella pneumophila serogrup 3, Legionella pneumophila serogrup 6); A4 kodlu amipler içerisinde 1 bakteri izolatının (Legionella pneumophila serogrup 3) üreyebildiği bulunmuştur.Sonuç olarak denenen Gram negatif bakterilerin özgür yaşayan amipler içerisinde çoğalabilme yeteneklerinin olduğunu ve bu yeteneklerin hem bakteri izolatlarına hem de özgür yaşayan amip izolatlarına göre değişkenlik gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Waterborne infections have been known for several years. Besides fungi and viruses, bacteria (Legionella sp., Pseudomonas sp., Mycobacterium sp., Francisella sp., Aeromonas sp,. Escherichia coli O157 etc) and also free living amoeba (Acanthamoeba Naegleria, Hartmanella etc) can cause these infections. When bacteria and free living amoeba live in both natural water and man-made water systems (home, hotel, school, hospital tap waters, cooling waters etc), they interact with each other. At the result of these interactions, some bacteria can survive and grow within the free living amoeba (host cell). Subsequently these bacteria can lysis the host cells, and so they can spread out in the water environment. These bacteria keep theirselves from inappropriate environment conditions such as high biocide concentration, high/low temperature. Moreover, in this way, nonpathogen bacteria strains can gain pathogenic characteristics.In this sense the growth ability of 7 different Gram negative bacteria (Pseudomonas fluorescens, Pseudomonas putida, Pasteurella pneumotropica, Aeromonas salmonicida, L. pneumophila serogrup 1, L. pneumophila serogrup 3, L. pneumophila serogrup 6) in four different free living amoeba isolates (A1, A2, A3, A4) was researched in this study. Four bacteria isolates (Pseudomonas fluorescens, Pseudomonas putida, Pasteurella pneumotropica, Aeromonas salmonicida) and two free living amoeba (A3, A4) isolates used in this study were isolated from the tap water in our city.In this study it has been shown that 4 different Gram negative bacteria (Pseudomonas fluorescens, Pseudomonas putida, Pasteurella pneumotropica, Aeromonas salmonicida) could grow in A. castellanii (A1). 2 different Gram negative bacteria (Pasteurella pneumotropica, L. pneumophila serogrup 1) were determined in other A. castellanii (A2). Four different Gram negative bacteria (Pseudomonas fluorescens, Pasteurella pneumotropica, L. pneumophila serogrup 3, L. pneumophila serogrup 6) were determined in cells of A3 (not identified) and one Gram negative bacteria (L. pneumophila serogrup 3) in cells of A4 (not identified).Consequently, it has been shown that tested Gram negative bacteria could grow in tested free living amoeba. Also it was determined that this growth ability could vary according to both bacteria and free living amoeba isolates.