Çeşitli karboksilli asitlerin sulu çözeltilerinden hidrojel ile uzaklaştırılmasının incelenmesi
Investigation of removal of various carboxyllic acids by hydrogels from solutions
  1. Tez No: 178173
  2. Yazar: YAVUZ SELİM AŞÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM METİN HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Karboksilli asitler bir çok endüstriyel alanda yaygın olarak kullanılan bioteknolojik maddelerdir. Bu nedenle karboksilli asitlerin elde edilmeleri ve ürün karısımlarından ayrılmaları önemli bir bilimsel ve ekonomik problemdir. Bu çalısmada yaygın olarak kullanılan karboksilli asitlerden olan, asetik asit, sitrik asit, laktik asit ve tartarik asidin sulu çözeltilerinden uzaklastırılması incelenmistir. Literatürde, karboksilli asitlerin ayrılması için farklı proses ve kimyasal maddelerin kullanıldıgı bir çok çalısma vardır. Bu çalısmada ise karboksilli asitlerin sulu çözeltilerinden uzaklastırılması için hidrojeller kullanılmıstır. Hidrojeller son yıllarda bir çok farklı alanda kullanılmaya baslanan önemli polimer maddelerdir. Deneysel çalısmalarda, ilk olarak karboksilli asitlerin sulu çözeltilerden ayrılması üzerine zaman, sıcaklık ve karıstırma etkisi incelenmistir. Deney kosulları belirlendikten sonra, farklı jel asit oranları için belirli bir karboksilli asit baslangıç konsantrasyonda ayrılma islemleri gerçeklestirilmis ve denge konsantrasyonları belirlenmistir. Son asamada ise belirli bir hidrojel miktarında, farklı asit baslangıç konsantrasyonlarının uzaklastırma üzerine etkisi belirlenmistir. Elde edilen sonuçlar Freundlich ve Langmuir izotermlerine uygulanmıstır.
Özet (Çeviri)
Carboxyllic acids are biotechnological substances that used in many industries extensively. Therefore production and separation of carboxylic acids from product mixtures are important scientific and economical problems. In this work, it has been investigated that removal of acetic, citric, lactic and tartaric acids which used intensively from aqueous solutions. There are many works for separation of carboxyllic acids by using different processes and chemical substances in literature. As for in this work, hydrogels were used for removal of carboxylic acids from aqueous solutions. Hydrogels are important polymer substances which have been started to use in different technologies in recent years. In experimental works, firstly the effects of time, temperature and mixing on separation of carboxylic acids from aqueous solutions were investigated. After experimental conditions have been determined, firstly, separation was taken place for different acid gel ratios at constant initial acid concentrations and determined equilibrium conditions. At last stage, it has been determined that the effect of different initial acid concentration on removal at constant hydrogel amount. Results obtained from experimental works have been used in Langmuir and Freundlich isotherms.