Seyreltik sulu karboksı?llı? ası?t çözeltilerı?nin faz dengelerı?nı?n ı?ncelenmesı?
Investigation of the phase equilibria of aqueous carboxylic acid solutions
  1. Tez No: 305469
  2. Yazar: ÇAĞLA DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA ÇEHRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Karboksilli asitlerin seyreltik sulu çözeltilerinden ayrılmasında kullanılan çeşitli ayırma metodları vardır ve sıvı-sıvı ekstraksiyonu da bunlardan biridir. Bir ayırma prosesinin dizayn edilebilmesi için ayrılacak karıs?ıma ait denge verilerinin bilinmesi gereklidir.Bu çalıs?mada karboksilli asit olarak formik asit, asetik asit, propiyonik asit ve butirik asit incelenmiş ve çözücü olarak da etil heptanoat kullanılmıs?tır.Su ? Karboksilli Asit (Formik Asit, Asetik Asit, Propiyonik Asit ve Butirik Asit) ? Etil Heptanoat üçlü sistemlerinin 288.15 K, 298.15 K ve 308.15 K'deki sıvı-sıvı faz dengeleri incelenmiştir. Herbir sisteme ait çözünürlük eğrisi ve bağlantı doğrusu verileri deneysel olarak tespit edilmiştir. Deneysel verilerden yararlanarak dağılma katsayısı ve ayırma faktörü değerleri hesaplanmıştır. Deneysel verilerin güvenilirlig?i Othmer-Tobias, Bachman ve Hand korelasyonları uygulanarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Several separation methods have been employed to remove carboxylic acids from aqueous solutions, and liquid-liquid extraction one of these. Phase equilibrium data of the related systems are needed for the design of an efficient separation process.In this study, formic acid, acetic acid, propionic acid, and butyric acid were examined where ethyl heptanoate was used as solvent.Liquid-liquid phase equilibrium of Water- Carboxyl Acid (Formic Acid, Acetic Acid, Propionic Acid, and Butyric Acid)-Ethyl Heptanoate ternary systems were examined at 288.15 K, 298.15 K and 308.15 K. Solubility curves and tie-line data of each systems were determined experimentally. Distribution coefficients and separation factor values were calculated from experimental data. The reliability of experimental tie-line data were ascertained by using Othmer Tobias, Bachman and Hand correlations.