Odun plastik kompozitlerinin üretimi, özellikleri ve kullanım yerleri üzerine araştırmalar
Investigations on manufacturing, properties, physical and mechanical properties and using areas of wood plastic composites
- Tez No: 178206
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odun Mekaniği ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalısmada odun plastik kompozitlerinin ( OPK ) üretim teknolojileri, fiziksel ve mekanik özellikleri ile kullanım alanları detaylı bir literatür çalısması yapılarak ortaya konulmus, ayrıca kullanılan plastik tipleri ile çesitli ağaç türlerinin bu plastiklerle uyumunu ortaya koymak da amaçlanmıstır. Odun hammaddesinin hafifliği, ısıyı kötü iletmesi ve lifsel yapıda olması gibi olumlu özellikleri ile plastik maddelerin suya dayanıklılık, çürümezlik ve yapısma özelliklerinin kombine edilmesiyle tek basına odun ve plastikte bulunmayan özellikler, odun- plastik kompoziti denilen ürünlerde bir araya getirilmektedir. Böylece elde edilen odun- plastik kompozitleri bahçe mobilyaları, peyzaj yapıları, otomotiv aksesuarları gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Ayrıca atık plastiklerin yeniden değerlendirilmesi konusunda bir imkan sağlamakta ve çevre kirliliği açısından da önemli bulunmaktadır. Lifsel hammadde olarak ham odundan baska odun artıkları ve atık kağıt ürünlerinin kullanılması da mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, manufacturing technologies, physical and mechanical properties, and using areas of wood plastic composites ( WPC ) were investigated. Wood ? plastic composites is formed both good properties of wood materials such as lightness and low heat conductivity, and plastic materials such as water resistance, decay resistance, adhesive properties. Thus, wood ? plastic composites could be used in garden furniture, landscape construction, and accessories of automotive. In addition to above mentioned positive properties of wood ? plastic composites, waste plastics could be recyled to use in wood ? plastic industry and decrease environmental pollution. Furthermore, waste wood materials and papers obtained from industry could be used in wood plastic industry alternative to solid wood materials.