Halosübstitüe benzokinonun S-nükleofilleri ile reaksiyonlarından yeni tiyoeterlerin sentezi
The synthesis of new thioethers from the reactions of halosubstitue benzoquinone with S-nucleophiles
  1. Tez No: 178207
  2. Yazar: MAHMUT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL İBİŞ, YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM SAYIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu yüksek lisans tez çalısmasında, p-kloranil (1) bilesiği baslangıç maddesi olarak kullanıldı ve bu maddenin; çesitli düz zincirli tiyol bilesikleri, halkalı ve düz zincirli tiyol bilesikleri karısımı ile bazik ortamda gerçeklesen reaksiyonları incelendi. p-Kloranil (1)'den çıkılarak bazı S-nükleofilleri ile gerçeklestirilen reaksiyonlar sonucu literatürde mevcut olan ve olmayan bilesikler sentezlendi. Bilesik (1)'in n-dekantiyol ile reaksiyonu sonucu; bilinen 2,3:5,6-tetradesiltiyo-1,4- benzokinon (2) ve yeni 3,5,6-tridesiltiyo-2-etoksi-1,4-benzokinon (3), n-dekantiyol ve siklohekzantiyol karısımı ile reaksiyonu sonucu; yeni 2-desiltiyo-3,5,6- trisiklohekziltiyo-1,4-benzokinon (4) ve bilinen 2,3:5,6-tetrasiklohekziltiyo-1,4- benzokinon (5), n-dodekantiyol ile reaksiyonu sonucu; bilinen 2,3:5,6-tetradodesiltiyo- 1,4-benzokinon (6) ve yeni 3,5,6-tridodesiltiyo-2-etoksi-1,4-benzokinon (7), npropantiyol ile reaksiyonu sonucu; yeni 2,3:5,6-tetrapropiltiyo-1,4-benzokinon (8) ve yeni 2-etoksi-3,5,6-tripropiltiyo-1,4-benzokinon (9), n-pentantiyol ile reaksiyonu sonucu; yeni 2,3:5,6-tetrapentiltiyo-1,4-benzokinon (10) ve yeni 2-etoksi-3,5,6- tripentiltiyo-1,4-benzokinon (11) bilesikleri sentezlendi. Ele geçen bütün bilesikler kromatografik yöntemlerle saflastırıldı. Yapıları ise mikroanaliz ve spektroskopik metotlarla (IR, UV, 1H-NMR, 13C-NMR, MS) tayin edilerek aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis, reactions of mixture of cyclic-aliphatic thiol compounds and various aliphatic thiol compounds with p-chloranil (1) as a starting compound in basic medium, were investigated. p-Chloranil (1) compound was reacted with some thiol compounds to synthesize some compounds which were in the literature and were not in the literature. Compound (1) was reacted with n-decanthiol, mixture of n-decanthiol and cyclohexanthiol, n-dodecanthiol, n-propanthiol, n-pentanthiol and known 2,3:5,6- tetradecylthio-1,4-benzoquinone (2), new 3,5,6-tridecylthio-2-ethoxy-1,4-benzoquinone (3), new 2-decylthio-3,5,6-tricyclohexylthio-1,4-benzoquinone (4), known 2,3:5,6- tetracyclohexylthio-1,4-benzoquinone (5), known 2,3:5,6-tetradodecylthio-1,4- benzoquinone (6), new 3,5,6-tridodecylthio-2-ethoxy-1,4-benzoquinone (7), new 2,3:5,6-tetrapropylthio-1,4-benzoquinone (8), new 2-ethoxy-3,5,6-tripropylthio-1,4- benzoquinone (9), new 2,3:5,6-tetrapentylthio-1,4-benzoquinone (10), new 2-ethoxy- 3,5,6-tripentylthio-1,4-benzoquinone (11) compounds were synthesized. The known and new products were purified by chromatographic methods. The structures of compounds were determined by micro analysis and spectroscopic methods (IR, UV, 1H-NMR, 13C-NMR, MS).