Model bir su sisteminde sülfat indirgeyen bakterilerin galvanizli çelik saclarda oluşturduğu korozyonun incelenmesi
Investigation of corrosion of galvanized steel plate by sulfate reducing bacteria in a model water system
  1. Tez No: 178210
  2. Yazar: ESRA İLHAN SUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞIN ÇOTUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Metallurgical Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sülfat indirgeyen bakteriler (SRB), mikrobiyolojik olarak desteklenen korozyona (MIC) yol açan en önemli bakteri grubu olarak düşünülmektedir. SRB'nin metabolik aktiviteleri sonucu oluşan hidrojen sülfür (H2S), çelik, paslanmaz çelik, vb. metalleri ciddi bir şekilde korozyona uğratmakta ve büyük ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Galvanizli çelik sac, korozyona ve biyofaulinge karşı dirençli olması nedeni ile su depoları ve soğutma kulelerinin yapımında tercih edilen bir malzemedir. Özellikle açık tip soğutma kuleleri, mikroorganizmaların gelişmesine olanak sağlayan uygun koşullara sahiptirler. Bu tezdeki hedefimiz, soğutma kulesine benzer şekilde, suyun sürekli sirküle olduğu model bir su sisteminde, SRB'nin galvanizli çelik sac üzerinde oluşturduğu korozyonu ve miktarını saptamak ve ayrıca, biyolojik parametrelerin mikrobiyolojik korozyon üzerine etkilerini belirlemektir. Deneyler, galvanizli çelik kuponları içeren model su sirkülasyon sisteminde ve kontrol düzeneğinde gerçekleştirilmiştir. Deney kuponları ayda bir kez olmak üzere model su sirkülasyon sisteminden çıkartılmış ve her deney süresinin sonunda SRB, aerobik ve anaerobik heterotrofik bakteri sayısı (HBS) saptanmış, korozyon hızı hesaplanmış, hücre dışı polimerik maddelerin karbonhidrat miktarı ölçülmüş ve taramalı elektron mikroskobunda (SEM) incelemeleri yapılmıştır. SEM analizleri, çinkonun (Zn) birçok mikroorganizmaya karşı toksik etkisi olmasına rağmen aerobik ve anaerobik heterotrofik bakteriler ile birlikte anaerobik SRB'nin galvanizli çelik yüzeylere tutunabildiklerini ve biyofilm tabakası oluşturabildiklerini göstermiştir. Çalışmamızdaki korozyon deneyleri sonucunda, mikroorganizmaların galvanizli çeliği korozyona uğratabildiği saptanmıştır. Ayrıca biyofilmdeki SRB sayısı arttıkça, deney kuponlarındaki ağırlık kaybının da arttığı belirlenmiştir (P< 0.05). Ek olarak deney kuponlarındaki ağırlık kaybı ile biyofilmdeki karbonhidrat miktarı arasında aynı yönde anlamlı bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir (P< 0.05).
Özet (Çeviri)
Sulphate reducing bacteria (SRB) were considered as the major bacterial group involved in microbially influenced corrosion (MIC). As a result of their ability to generate hydrogen sulfide (H2S), SRB cause corrosion of various metals including steels, stainless steels, etc. and severe economic damages. Galvanized steel is frequently used in the construction of cooling towers and water containers, owing to its good corrosion resistance and resistance to biofouling. Especially open cooling towers have suitable conditions for growing of microorganisms. The aim of this study is to determine corrosion and its amount on galvanized steel caused by SRB in a model recirculating water system which is similar to cooling tower and, also establish the effects of biological parameters on MIC. The experiments were carried out in a model recirculating water system and control system with galvanized steel coupons. Assay coupons were removed from the model recirculating water system monthly for enumeration of SRB, aerobic and anaerobic heterotrophic bacteria, corrosion rate measurement, extracellular polysaccharide substances extraction, carbohydrate analysis and scanning electron microscope (SEM) observation. SEM analysis showed that SRB, aerobic and anaerobic heterotrophic bacteria attached and formed a biofilm layer on the galvanized steel surfaces, even though zinc is toxic to a variety of microorganisms. Our results showed that microorganisms were responsible for the corrosion of galvanized steel. Also weight loss of galvanized steel was be correlated with the number of sessile SRB cells (P< 0.05). In addition, there was a correlation between weight loss of assay coupons and carbohydrate amount (P< 0.05).