Bazı üretim değişkenlerinin MDF'nin dikey yoğunluk profili ve teknolojik özellikleri üzerine etkisi
Effect of some production parameters on vertical density profile and technological properties of MDF
  1. Tez No: 178211
  2. Yazar: ZEKİ CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGAY AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Engineering Sciences, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odun Mekaniği ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 424
Özet
Bu tez çalışmasında, ağaç türleri ve karışım oranları, tutkal miktarı, taslak rutubet miktarı, sürekli pres hızı ve sürekli pres basıncı faktörlerinin MDF'nin dikey yoğunluk profili, fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bunun yanında dikey yoğunluk profilinin MDF'nin teknolojik özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, yukarıda belirtilen üretim parametrelerine sahip olan MDF levhaları, Kastamonu Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş.'nin MDF tesislerinde sürekli pres teknolojisi ile üretilmiştir. MDF levhalarının dikey yoğunluk profilleri ölçülmüş, fiziksel özelliklerini ortaya koymak için yoğunluk, 2 saat ve 24 saat suda bekletme sonucu kalınlığına şişme deneyi ve yüzey absorpsiyonu deneyi; mekanik özelliklerini tespit etmek için ise eğilme direnci, elastikiyet modülü ve levha yüzeyine dik çekme direnci (yapışma kalitesi) yapılmıştır. Mekanik özelliklerin tespit edilmesinde Zwick marka üniversal test cihazı kullanılmıştır. Dikey yoğunluk profili ölçümleri ise GreCon marka X ? ray yoğunluk ölçüm cihazı ile yapılmıştır. İlgili standartlara göre testler yapıldıktan sonra MDF levhalarının özelliklerinde meydana gelen değişiklikler sebep ? sonuç ilişkisi içinde tartışılmıştır. Deneyler sonucunda elde edilen bulguların istatistikî olarak değerlendirilmesinde ?SPSS 11.0 for Windows? programı kullanılmıştır. Belirtilen üretim parametrelerine ait temel bilgiyi geliştirme; yükseltilmiş verimlilik, artırılmış dayanıklılık ve gelişmiş ürün kalitesini imkân tanıyan MDF levhalarının üretim koşullarını optimize etmeye yardımcı olacaktır. Yapılan analizler neticesinde en uygun üretim değişkenlerinin belirlenmesi suretiyle başta MDF üreticileri olmak üzere, proses benzerliği dolayısı ile diğer ahşap kompozit levha üreticilerine teknik olarak katkı sağlanması amacıyla çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca yapılan çalışmanın, bu konuda araştırma yapacak bilim adamları için yardımcı bir kaynak olacağı düşünülmektedir. Elde edilen sonuçlara göre, ağaç türü ve ağaç türü yonga karışımları, tutkal miktarı, taslak rutubet miktarı, sürekli pres hızı ve sürekli pres basıncı MDF'nin dikey yoğunluk profilini ve teknolojik özelliklerini etkilemektedir. MDF ve diğer ahşap kompozit levha ürünlerinin kalınlık yönündeki yoğunluk değişimlerini karakterize eden dikey yoğunluk profili, en önemli panel özelliklerinden birisidir. MDF üreticileri, proses parametrelerinde uygun değişiklikler yapıp, levhanın yoğunluk profilini değiştirmek suretiyle sonuç levhanın özelliklerini iyileştirebilir. MDF levhalarının dikey yoğunluk profilinin formasyonu ve teknolojik özellikleri, yukarıda belirtilen üretim faktörlerinden etkilenmiştir. Dikey yoğunluk profilinin şekli, maksimum tepe yoğunluğu, orta tabaka yoğunluğu, maksimum tepe yoğunluğu ile orta tabaka yoğunluğu arasındaki kontrast ve diğer bileşenler MDF'nin eğilme direnci, elastikiyet modülü, levha yüzeyine dik çekme (yapışma direnci) direnci, kalınlığına şişme ve yüzey emiciliği değerlerini etkilemiştir. Dikey yoğunluk profili üzerinde en fazla etkisi olan üretim parametreleri; taslak rutubet miktarı, sürekli pres hızı ve sürekli pres basıncıdır. Dikey yoğunluk profilinin formasyonunun en fazla etkilediği mekanik özellikler eğilme direnci, elastikiyet modülü ve dik çekme direnci; fiziksel özellikler ise kalınlığına şişme miktarı ve yüzey absorpsiyonu değeridir.
Özet (Çeviri)
In this study, influence of wood species and mixture ratios, resin content, mat moisture content, continuous press speed, and continuous press pressure on vertical density profile (VDP) and technological properties of medium density fiberboard (MDF) was investigated. Also effect of VDP on these technological properties of MDF was researched. For this objective, MDF panels used in this research were produced by using continuous press technology in Kastamonu Entegre Wood Industry and Trade Inc. MDF Plant is located in Gebze, Kocaeli. VDPs of the MDF panels were measured; density, thickness swelling (2h ? 24h) and surface absorption were evaluated for physical properties and modulus of rupture (MOR), modulus of elasticity (MOE), and internal bond (IB) were evaluated for mechanical properties. Zwick Universal Test Machine was used for determining the mechanical properties. VDPs were measured by using GreCon Density Profiler based on a gamma radiation system. After experiments performed according to standards, variations on performance properties of the MDF panels were discussed to find out the relationships between reasons and results. ?SPSS 11.0 for Windows? software was used for analyzing of results obtained from all experiments. Development of a fundamental understanding of the parameters mentioned above will help to optimize the manufacturing process of MDF panels allowing improved products quality, enhanced durability, and increased productivity. According to the analysis results, it was given suggestions to provide MDF and other similar wood composites producers by determining optimum process variations. In addition, it is considered that this study can contribute to scientists will research in this subject. Results obtained from the study are shown that wood species and mixtures, resin content, mat moisture content, continuous press speed, and press pressure affect vertical density profile and technological properties of MDF panels. VDP is one of the most important panel property that characterizes the density distribution through the panel thickness of wood ? composite panels. MDF producers have effectively used some parameters such as species and their mixture ratios, resin content, press closure rate, mat moisture content (MC), continuous press speed, press pressure to manipulate the VDP to alter product performance. The formation of the vertical density profile, physical and mechanical properties of the MDF panels were affected by process parameters mentioned above. MOR, MOE, IB, thickness swell (TS), and surface absorption values of MDF were affected by VDP shape, peak density, core density, difference between peak and core density, and the other VDP elements. Mat moisture content, continuous press speed and pressure are the most effective production parameters on VDP. Physical properties that highly affected by formation of VDP are TS and surface absorption while mechanical properties are MOR, MOE, and IB.