Asimetrik kuantum kuyu yapılarının lineer olmayan optik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of nonlinear optical properties of asymmetric quantum well structures
- Tez No: 178251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ŞAFAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, asimetrik kuantum kuyu yapılarının lineer olmayan optik özellikleri teorik olarak incelenmiştir. Bunun için, farklı sınırlandırıcı potansiyellere sahip kuantum kuyu yapılar göz önüne alınmıştır. Bu yapıların elektronik ve lineer olmayan optik özellikleri analitik ve nümerik olarak çalışılmıştır. İkinci ve üçüncü mertebe nonlineer optiksel özellikler yoğunluk matris formalizmi kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplanan optiksel süreçler şunlardır: Optiksel doğrultma, ikinci harmonik üretimi, üçüncü harmonik üretimi, nonlineer soğurma katsayısı ve şiddete bağlı kırılma indisi. Hesaplamalarda, kuyu genişliği, bariyer yüksekliği, sınırlandırıcı potansiyel frekansı ve elektrik alan gibi parametrelerin ve eksitonun etkileri de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the nonlinear optical properties of asymmetric quantum well structures are investigated theoretically. For this purpose, the quantum well structures having different confining potentials are taken into consideration. The electronic and the nonlinear optical properties of these structures are studied analytically and numerically. Second and third order nonlinear optical properties are calculated using the density matrix formalism. The calculated optical processes include optical rectification, second harmonic generation, third harmonic generation, nonlinear absorption coefficient and the intensity-dependent refractive index. In our calculations, the effects of the exciton and the parameters such as well width, barrier height, confining potential frequency and electric field are also investigated.