Sismik izolasyon sistemleriyle yapıların tasarımı ve mevcut bir yapıya uygulanması
Planning of the buildings with seismic isolation systems and practice to the existent building
- Tez No: 178262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada; sismik izolasyonun çalışma şekli, sismik izolatör çeşitleri, izolatörlerin hesap metotları ve dünya literatüründe sismik izolasyonlu yapılar konuları incelenerek sismik izolasyon genel hatlarıyla tanıtılmıştır.Tez konusunda örnek olarak Konya Selçuk Üniversitesi Ar ? Ge binası SAP2000 programında sismik izolasyonlu ayrıca 1. ve 4. derece deprem gölgesi için temele ankastre bağlı olarak ayrı ayrı analiz edilmiştir. Aynı zamanda bu bina 1. ve 4. derece deprem bölgesi için maliyet hesabında kullanmak üzere STA4-CAD programında da çözülmüştür. Daha sonra sismik izolasyon sistemi boyutlandırılmış ve maliyet karşılaştırılması yapılarak tez çalışması bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study;The subjects of how works the the seismic isolation, kind of seismic isolator, calculation methots of seismic isolator and in around the world the buildings with seismic isolations are searched so the seismic isolation are generally described.In thesis subjects exemplarily; The Ar ? Ge Building of Selcuk University in Konya is one by one has been analysised became with seismic isolation in the program of SAP2000 also to the 1. and 4. degree zones of earthquakes became fixed in footing. At the same time, This building has been calculated in the program of STA4-CAD to the using cost calculation. Later, Seismic isolation system is has been desinged and has had been the cost comparison after the thesis to be ended.