Biyoetanol, metil ester ve dizel yakıt karışımlarının dizel motorlarda kullanımının motor performansına etkisinin belirlenmesi
Determination of use of bioethanol, metyl ester and diesel fuel mixtures to engine performance in diesel engines
- Tez No: 178263
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİDAYET OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Engineering Sciences, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ABD ve AB ülkelerinde özellikle 1990 yılından sonra başlayan ?Temiz Enerji? hareketleri sayesinde, petrole bağımlılığı azaltmak üzere pek çok bilimsel çalışma yapılmış ve yasal düzenlemelerle yeni enerji politikaları oluşturulmuştur. Fosil kökenli yakıtların, özellikle benzin ve motorinin egzoz emisyonları açısından çevreye olan olumsuz etkileri ve küresel ısınmanın artmasına neden olmaları da, temiz enerji kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Geleneksel enerji kaynakları rezervlerinin azalmakta olması ve petrol rezervlerinin yakın bir gelecekte tükeneceği bilinen bir gerçektir. Hızla artan nüfus ve endüstrileşmede düşünüldüğünde yeni ve acil önlemlerin alınması zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.Motorin ile düşük oranlarda biyoetanol kullanımı 1980'li yıllardan bu yana artmaya başlamıştır. Ethanol-dizel karışımları genel olarak E-Dizel ismiyle anılmaktadır. Buradaki amaç petrole bağımlılığı azaltmak ve emisyon değerlerini düşürmektir. Ancak biyoetanol-dizel karışımlarının 10 ?C sıcaklıklarda faz ayrışımı meydana getirdiği ve parlama noktasını düşürdüğü bilinmektedir. Faz ayrışımını engellemek için karışımın içerisine emilsüfer yada kosolvent ilave edilmektedir.Bu çalışmada motorin ile istenilen oranda birbirinin içerisinde çözünen aspir metil esteri ve biyoetanol % 5, 10, 15 oranlarında karıştırılarak elde edilen yakıtın yakıt özellikleri incelenmiş ve motor performansı ve duman yoğunluğu değerleri ölçülmüştür. Biyodizelin çözücü özelliği sayesinde biyoethanol-motorin karışımlarının faz oluşumu engellenmesi amaçlanmış; biyodizelin parlama noktasının yüksek olması sebebiyle karışımın parlama noktası değeri artırılmıştır. Bu sayede E-Dizel içerisinde emmülsüfer ve kosolvent yerine aspir metil esteri başarılı bir şekilde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many academic studies have been done and new energy policies have been developed with legal regulations due to ?Clean Energy? acts in USA and EU countries which have begun since 1990?s. Use of clean energy becomes necessary because of unfavorable effects of gasoline and diesel fuel in terms of exhaust gas emission to environment and their contribution to global warming. It is well known that conventional energy reserves are reducing and petroleum reserves will be depleted in near future. Rapid increase of population and industrialization cause to increase in world energy consumption, consequently new and urgent measures should be taken in terms of energy.Since the 1980?s, there has been increased interest in low concentration blending of ethanol with diesel fuel. Ethanol/diesel blends are commonly referred to as E-diesel. They generally contain from 5%, 10% to 15% ethanol and are used for many of the same reasons that ethanol/gasoline blends are used (decreased petroleum need and decreased emissions). Ethanol and diesel blending is more complicated than ethanol/gasoline blending, because of the low solubility of ethanol in diesel at low temperatures and the high flammability. At temperatures below 10°C, ethanol and diesel will separate. The solution is either to add an emulsifier or a cosolvent.In this study to solve problems which were mentioned above, investigation of use of ethanol, Safflower Methyl Ester and diesel fuel mixtures to engine performance and exhaust gas emissions were aimed.