Diferensiyel denklemlerin nümerik çözümleri üzerine farklı yaklaşımlar
Different numerical approaches for the solution of differential equations
  1. Tez No: 178280
  2. Yazar: SEMA SERVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP OTURANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde, Diferensiyel Dönüşüm Yöntemi, Adomian Ayrışım Yöntemi ve Taylor Sıralama Yönteminin tanımları ve uygulamaları verildi. Bu üç metod faklı tipde diferansiyel denklemlerin analitik ve yaklaşık çözümlerini elde etmek için alternatif metodlar olarak kullanılmaktadır. Sembolik hesaplama sistemi maple ile, yüksek mertebeden diferansiyel denklemler ve integro diferansiyel denklemlerin analitik çözümleri ile yaklaşık çözümleri bu metodlar ile çözüldü ve kıyaslaması yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the definitions and the applications of the Differential Transfom Method, Adomian Decomposition Method and Taylor Collocation Method are given.The three methods can be used as alternative methods for obtaining analytic and approximate solutions for different types of differential equations.With the help of the symbolic computation system Maple, Higher order differential equations and integro differential equations are solved in the view of these methods and compared with the analytic solutions.