Gaz dinamik denklemlerine yeni bir yaklaşım: Diferensiyel transform metodunun bir uygulaması
A new approach to the gas dynamics equations: An application of the differential transform method
  1. Tez No: 178433
  2. Yazar: HÜLYA ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP OTURANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada diferansiyel dönüşüm yöntemi homojen gaz dinamik denklemlerini çözmek için kullanılmıştır. Denklemin benzer analitik çözümü, kolaylıkla hesaplanabilen bileşenleri olan bir formda hesaplanır. Bilinen diğer teknikler ile metodolojinin karşılaştırılması göstermiştir ki bu yaklaşım etkili ve güçlüdür. Matematiksel fizikten lineer ve lineer olmayan iki örnek problem önerilen yöntemin performansını ve etkisini göstermek için bu çalışmada araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the differential transformation method is used to implement the homogeneous gas dynamics equations. The approximate analytical solution of the equation is calculated in the form of a series with easily computable components. Comparing the methodology with some other known techniques shows that the present approach is effective and powerfull. Two test modeling problems from mathematical physics, both linear and nonlinear are discussed to illustrate the effectiveness and the performance of the proposed method.