Elektronik kontrollü divizör imalatı
Electronic controlled of dividing head manufacturing
  1. Tez No: 178434
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KARALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÜNSAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma ile; daha yüksek kalite, hassasiyet ve pratik lineer açısal bölme işlemleri saglayan PIC ( Çevresel ünite denetleme ana birimi) ile kontrollü bir divizör tasarımı ve imalatı amaçlanmıştır. 1/42 çevrim oranlı sonsuz vidalı redüktörü tahrik etmek için mikrodenetleyici yazılımı, operatör paneli ve step motor sürücüsü tasarlanmıştır. Bu sayede konvansiyonel divizöre nazaran çok daha basit mekanik yapıda ve daha hassas bir PIC tabanlı divizör elde edilmistir. Ayrıca sistem, açısal bölme işlemlerinde daha az hesaplama gerektirmekte ve kullanımı kolaydır.
Özet (Çeviri)
It has been aimed to design and to manufacture a PIC (Peripheral Interface Controller) controlled prototype dividing head which will provide increased quality, accuracy and practical lineer and angular dividing operations. Software for microcontroller, operator panel and step motor drivers were designed to drive the worm drive with 1/42 ratio. Thereby, the PIC based dividing head system, significantly more simple in mechanical structure, and more precise comparing to the conventional dividing head system was obtained. Also system requires less calculations and is easy to use in angular dividing operations.