Yağ asidi metil esteri (YAME) kullanımının dizel motor yakıt sistemi malzemelerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of using of oil acid methyl ester to metarials of the diesel engine fuel system
  1. Tez No: 178445
  2. Yazar: SAİT ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TARAKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada; halen dizel motorlarda yakıt olarak kullanılan motorinin yerine, yenilenebilir enerji kaynaklarından biyodizelin kullanılması durumunda, dizel motorlardaki enjektörlerde oluşan aşınmaya yaptığı etkiler ile enjektör memesi açılma basıncı, yakıt yoğunluğu ve sistem debisindeki değişimler araştırılmıştır. Araştırmada bir dizel motoruna, elektrik motoru ile hareket verilerek 1000 saat süreyle biyodizel, yakıt sisteminde çevrim yaptırılmıştır.Yapılan bu çalışma sonunda, aşınmadan kaynaklanan enjektör iğnesi çaplarında 0,005-0,008 mm azalma, enjektör iğnesinin ağırlıklarında 0,0004-0,0008 g azalma, enjektör memesi ağırlıklarında 0,0027-0,0064 g azalma, enjektör memesi açılma basıncında 3-5 bar azalma, yakıt debisinde 0,46 ml/s azalma ve yakıt yoğunluğunda 23 g/l artma olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of biodiesel to the injecting apparatus has been searched when it is used as renewable energy sources instead of diesel which has still been used in diesel engines. The effects on corrosion of injectors in diesel engines and the alteration of opening pressure of injunction nozzle, fuel density and flow rate of the system have been researched. In this research, a diesel engine powered by an electric engine worked for 1000 hours circulating the biodiesel through fuel system.As a result of this work, a reduction of 0.005-0.008 mm at the diameter of injector shots, a reduction of 0,0004-0.0008 g at the mass of shots, a reduction of 0.0027-0.0064 g at the mass of the injector nipple, a 3-5 bar reduction at the opening compression of injecting nipple, a reduction of 0.46 mL/s at the fluency of the fuel and at the density of the fuel 23 g/L increase was observed.