Kuzey Adana'daki çocuk oyun alanlarının bitki seçimi yönünden irdelenmesi
Examination of children?s playground for choosen plants in north Adana
- Tez No: 178446
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırma, Adana Kuzey Gelişme Alanında yer alan 13 mahalledeki (100. yıl, Toros, Beyazevler, Belediyeevleri, Gürselpaşa, Güzelyalı, Sümer, 2000 evler, Tellidere, Pınar, Yurt, Yeşilyurt, Fatih) çocuk oyun alanlarında yürütülmüştür. Araştırmanın amacı, Kuzey Adana'daki çocuk oyun alanlarının materyal ve bitkisel yönden tasarım kriterlerine uyup uymadığının saptanması, oyun alanlarındaki sorunların belirlenmesi veÇözüm önerilerinin getirilmesidir.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, çalışma alanında çocuk oyun alanlarının artan nüfusa göre yetersiz, bakımsız ve çocukların fiziksel sosyal ve ruhsal ihtiyaçlarına cevap veremeyecek durumda oldukları ve bu mekanlarda bitki kullanımında belirlenen kriterlere uyulmadığı ortaya çıkmıştır ve bu oyun alanlarının iyileştirilebilmesi amacıyla bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the chidren?s playgrounds of the 13 distriets situated in the North Adana expanding area (100. yıl, Toros, Beyazevler, Belediyeevleri, Gürselpaşa, Güzelyalı, Sümer, 2000 evler, Tellidere, Pınar, Yurt, Yeşilyurt, Fatih). The purpose of this research is to determine whether these playgrounds conform to the design criteria regarding material and botanic, to define the problems in these playgrounds and to propose solutions to the determined problems.According to the conclusions of the research, the playgrounds in the research zone are insufficient according to the increasing population, not properly maintained and failing to meet the phisial, social and spiritual needs of children. Also according to the research the design criteria regarding the use of plants are not achieved in tehese playgrounds. Measures should be taken in order to meet the children?s needs and to make these playgrounds better.