RFID-based manufacturing monitoring and analysis system
RFT tabanlı imalat izleme ve analiz sistemi
  1. Tez No: 178716
  2. Yazar: SERGEİ DRANNİKOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇATAY, YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ YENİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Radyo Frekans Tanıma teknolojisi, bugünkü bilgi tabanlı endüstri ve ekonomilerdeki üretim ve lojistik faaliyetlerinin önemli bir faktörü olmuştu. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki yenilikçi gelişmelerle birlikte şirketler daha çok, bu teknolojilerden yararlanmak ve katma değer süreçlerini ilerletmek için bu değişikliklerin nasıl uygulanacağına ve terfi edileceğine odaklanıyor. Bu tez, ayrık üretim çevresinin çabuk modellenmesini, geliştirilmesini, uygulanmasını, izlenmesini ve analiz edilmesini sağlayarak, üretim bölümündeki malzemelerin fiziksel akışıyla üretim bilgi ve işletme sistemleri arasındaki boşluğu kapatacak RFT tabanlı üretim izleme ve analiz sistemini sunuyor. Sistem, hiç değişiklik yapılmadan veya az bir değişiklikle varolan üretim süreçlerine uygulanabilsin diye mümkün olduğu kadar jenerik tasarlanmıştır. Bu bakımdan sistemimiz, RFT etkinleştiren teknoloji olarak da nitelendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Radio Frequency Identification (RFID) has become an important driver in the production and logistics activities of todays information-based industries and economies. With the innovative developments in information and communication technologies, companies focus more on how these changes can be implemented and promoted in order to benefit from these technologies and to improve their value-added processes. This thesis presents an RFID-based manufacturing monitoring and analysis system to bridge the gap between the physical flow of materials on the shop floor and manufacturing information and execution systems by allowing to quickly model, develop, deploy, monitor, and analyze a discrete manufacturing environment.