Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm teknolojileri ile desteklenen akıllı fabrika yönetim ve bilişim sisteminin geliştirilmesi
Development of smart factory management and information system supported by industry 4.0 and digital transformation technologies
- Tez No: 687136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİH PALANDÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Endüstri terimi günümüze kadar birçok defa değişim yaşamış bir araştırma ve geliştirme alanıdır. Bu bağlamda sanayide kullanılan yöntemler ve üretim süreçleri günümüzde de gelişim göstermektedir. Bugüne kadar Dünya'da dört tane büyük endüstri devrimi yaşanmıştır. Bunlardan sonuncusu ve içerisinde bulunduğumuz dönem olan Endüstri 4.0 ile birlikte fabrikalar dijitalleşme yönelimi göstermişlerdir. Bununla birlikte endüstriyel otomasyon sistemleri de önem kazanmıştır. Fabrikalarda bulunan cihazların kendileri arasında iletişim kurabilmesi, bilgilerin aktarabilmesi ve verilerin işlenmesi değer kazanmıştır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, 4. sanayi devrimi ile birlikte fabrikalar üretim süreçlerinde yenilemeye gitmiştir. Bu bağlamda Endüstri 4.0 teknolojik dönüşümü ile birlikte akıllı fabrikaların kurulması da eş zamanlı olarak gerçekleşmiştir. Akıllı fabrikalar birçok farklı teknolojiyi içerisinde barındırmaktadır. Bu teknolojiler; nesnelerin interneti (IoT), radyo frekans tanımlama (RFID), siber-fiziksel sistemler, otonom robotlar, artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR), simülasyon, sistem entegrasyonu, büyük veri, yapay zeka, bulut bilişim, mobil ve web hizmetleridir. Bu çalışmada IoT, bulut bilişim, AR ve VR, yapay zeka ve mobil tabanlı hizmetler gibi farklı teknolojilerin kullanımı ile sanayideki dijital dönüşüme katkıda bulunulması hedeflenmektedir. Çalışmanın odak noktasında ise mermer fabrikaları bulunmaktadır. Mermer fabrikalarında bu teknolojik dönüşümün gerçekleştirmesi için; AR ve VR gerçeklik, IoT, bulut bilişim, mermerin sınıflandırılması, personel kontrol ve takibi, personel durum (yaş, cinsiyet ve yüz ifadesi) analizi için bilgisayarlı görü, stok, ürün ve envanter takibi için QR kod teknolojisi, verilerin takibi ve şirket içi haberleşmeyi sağlamak için Android tabanlı mobil uygulama kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The term industry is an area of research and development that has changed many times to this day. In this context, the methods and manufacturing processes used in industry are also developing today. So far, there have been four major industrial revolutions in the world. Along with Industry 4.0, the last of these and the period in which we are in, factories have shown a digitization orientation. However, industrial automation systems have also gained importance. The ability of devices located in factories to communicate, information transmission, and data processing have been appreciated. Considering all of this, 4. with the industrial revolution, manufacturing processes in the factories have been gone to renew. In this context, along with the technological transformation of Industry 4.0, the establishment of smart factories took place simultaneously. Smart factories consist of many different technologies. These technologies the Internet of Things (IoT), radio frequency identification (RFID), cyber-physical systems, autonomous robots, augmented reality (AR) and virtual reality (VR), simulation, system integration, big data, artificial intelligence, cloud computing, mobile, and web services. In this study, it is aimed to contribute to the digital transformation in the industry by using different technologies such as IoT, cloud computing, AR and VR, artificial intelligence and mobile-based services. The focus of the study is marble factories. To carry out technological transformation in the marble factories; AR and VR; IoT; cloud computing; computer vision for classification of marble, personnel control and tracking, monitoring personnel status analysis (age, gender, and facial expression); QR code technology for product, stock and inventory tracking; Android-based mobile application for data tracking and communication within the company have been used.