Güneydoğu Anadolu projesi ve ormancılık sektörü
- Tez No: 17876
- Danışmanlar: PROF.DR. UÇKUN GERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
-70- ÖZET Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Güneydoğu' yu oluşturan Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, sirnak ve Batman illerini içine alan ve ülkemizde bugüne kadar ele alınan projelerden en büyüğü olan, kapsamında sulama ve enerji amaçlı 13 proje olan, bölgesel kalkınmaya dönük uzun vadeli bir girişimdir. Türkiye'yi 21. Yüzyıla götürecek bir projedir. GAP, Fırat ve Dicle nehirleri üzerinde barajlar, hidroelektrik santralleri ve sulama tesislerinin yanı sıra tarım, ormancılık, ulaştırma, konut, sanayi, eğitim, sağlık ve diğer sektörlerde de yapım ve yatırımları öngören entegre bir projeler demetidir. Böylesine büyük bir projede ormancılık hizmetleri çok büyük bir önem taşımaktadır, "tamamlanmakta olan barajlar, hidroelektrik santraller ve sulama şebekelerinin ömrü yöredeki mevcut ormanlar ve ormancılık hizmetleri ile yakından ilgilidir. GAP bölgesi ile Fırat ve Dicle ırmaklarının bütün su toplama havzalarında yapılacak tüm endüstriyel, hidrolojik ve koruma amaçlı ağaçlandırmalar ve bunlara ilişkin tesisler, bozuk meşe baltalıklarının iyileştirilmesi, orman içi ve üstü mer'aların ıslahı ve diğer ormancılık çalışmaları GAP' in ayrılmaz bir unsuru niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
-71- SUMMARY The southeastern Anatolian Project, called GAP, is a developement programme of the provinces Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Sımak and Batman, included the souht-east region of Turkey. This is the greatest project, that has ever been attempted in our country upto this time. It includes 13 plants of irrigating and power producing; a long term developement plan for regional growth. It will carry Turkey to the 2 1st. century. GAP is an integrated combination of plants and programmes of growth sectors as dams on the Euphrates and Dicle rivers, with the hydroelectric power centers and irrigation structures as well as agricultural, forestry, transportation, dwelling, industry, health etc. sectors investment plants of growth projects. Forestry service is considered to be a very important part of such a big project. The life of the dams, hydroelectric power centers and irrigation structures, which are about to be completed, depend very closely on the forests and forestry services in the region. Any kind of forestation and plantation for industrial, hydrological and protection; with the plants concerned as well as improvements of awkward oak coppice woods, with the ranges in the forests and grazing lands nearby or the other forestry activities in the GAP region, which is the Euphrates and Dicle water gathering catchment areas, are the elements which cannot be seperated from the gap project.