Murat çayı (Kütahya)'nın epilitik diyatome florasının belirlenmesi
The epilithic diatom flora of the Murat river (Kütahya)
- Tez No: 178781
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DAYIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, seçilen 5 istasyondan Eylül 2007 ve Nisan 2008 tarihleri arasında ayda bir olarak alınan örneklerde Murat Çayı'nın diyatome florası incelenmiştir. Bacillariophyta bölümü algleri epilitik habitattan alınan örneklerin analizi ile tayin edilmiştir. İncelemeler sonucunda toplam 76 diyatome türü teşhis edilmiştir.Florada Nitzschia, Navicula, Cymbella, Gomphonema, Diatoma ve Fragilaria genuslarına ait türler dominant olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, diatoma flora of the Murat River has been investigated by obtaining samples once a mounth between September 2007 and April 2008 from chosen 5 stations. Bacillariophyta have been determined by analysing the samples obtained from epilithic habitat. As a total 76 diatom species is identified.Nitzschia, Navicula, Cymbella, Gomphonema, Diatoma and Fragilaria genera were found dominant in the flora.