Diyatomit kartuş filtre üretimi
Fabrication of diatomite cartridge filters
  1. Tez No: 178788
  2. Yazar: ALİ İMARETLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Diyatomitin yüksek gözenekli seramik malzeme üretiminde potansiyel ürün olmasının sebebi mikro-gözenekli bir yapısının bulunması ve ayrıca malzemenin yapısal tane boyutunun küçük olmasıdır. Ancak malzemenin seramik bünye olarak şekillendirilmesinde kil gibi inorganik katkılara ihtiyaç vardır. Bu katkılar sinterleme sürecinde diyatomitin mikro-gözenekli yapısını büyük oranda azaltır. Bu çalışmada diyatomit yapı inorganik bağlayıcılara ihtiyaç göstermeyecek şekilde üretilmiştir. Bu amaçla iri gözenekli filtre oluşturulmuş ve doğal diyatomitik malzeme ince boyuta öğütülerek bu filtrenin gözeneklerine filtrasyon tekniği ile doldurulmuştur. Filtreler farklı sıcaklıklarda (600-800°C) sinterlenerek su filtrasyonu amaçlı test edilmiştir. Daha sonra filtrelere farklı sürelerde sıcak asit liç işlemine (75°C'de 5M HCl) uygulanmış ve filtrelerin su geçirgenliği arttırılmıştır. Bu filtrelerin filtrasyon performansları liç işlemi uygulanmayan filtreler ile karşılaştırılmıştır. Filtrelerin endüstriyel amaçlı kullanımlarının belirlenmesi amaçlı periyodik filtrasyon deneyleri yapılmıştır. Periyodik filtrasyon 5 dakikada bir 5 bar basınç ile yapılmıştır. Filtrelere uygulanan geri yılama basınçları 2-6 bar arası araştırılmış ve filtrelerin 5 bar'a kadar geri yıkama ile temizlenebileceği belirlenmiştir. Filtreler mermer fabrikası atık suyunun çöktürme işlemi sonrası üst akımının (tane boyutu 2 µm altındadır) filtrasyonunda test edilmiştir. Katı konsantrasyonu 100 ppm olan atık suyun süzülmesinde her 5 dakika periyot süzme işleminde 1,5 m3/m2 süzüntü sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The diatomite is a high potential material in fabrication of high porosities ceramic materials because of that it has micro-porous structure and also its structural particle size is narrow. But inorganic additives such as clay are required for shaping of the material; however these additives fairly decreased the micro-porous structure during sintering. In this study, the diatomite structure is produced without inorganic additives. For this purpose, a filter with large porosities is designed and the natural diatomitic material grinded to small size and later filled the filter pores by the filtration technique. The filters sintered at differed temperatures (600-800 oC) are directly tested for water filtration. Besides the filters are exposed to hot acid leach (75 oC 5M HCl) at different times and so their permeability is increased. The filtration performances of these filters are compared to the filters which are not leach. The periodic filtration performances of the filters are also investigated. The periodic filtration is formed with pressure of 5 bar every 5 minutes. While the back flush cleaning pressure is chosen from different values (2-6 bar), the most backflush cleaning pressure which can be performed to the filters is determined as 5 bar. The filters are tested at the filtration of the overflow sample (100 ppm) after the sedimentation process of the marble wastewater and the particle sizes are under 2µm. The periodic filtration capacity of the present filters for 5 minute intervals is of 1,5 m3/m2.