Anadolu orjinli yabani buğdayların rapd-pcr yöntemi ile genetik akrabalıklarının belirkenmesi
Determination genetic relationships of Anatolian wild wheat species via rapd-pcr method
  1. Tez No: 178807
  2. Yazar: NURİ KESEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN EŞREF HAKKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Ziraat, Biology, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında, gen merkezi Anadolu olan buğdayın, kültür formları sınırlı bir genetik varyasyona sahip olduğu için, Anadolu'nun zengin yabani buğday biyoçeşitliliğinden yararlanılabilmesi maksadı ile bu türlerin genetik çeşitlilik ve benzerliklerinin RAPD-PCR tekniği kullanılarak belirlenmesi hedeflenmiştir. RAPD markör tekniği, Triticum L. ve Aegilops L. cinslerine ait türler ve bu türlere ait ırklara ve kültür buğdayı olan Triticum aestivum'a ait genotiplerine uygulanmıştır. Kullanılan RAPD primerlerinden 16 tanesi yeterli polimorfik band üretilmesine neden olmuştur. Toplamda 282 bant skorlanmıştır. NTSYS-pc, 2.0 programı kullanılarak elde edilen dendogramlar neticesinde Triticum L. ve Aegilops L'i. 3 ana kola ayrıldığı görülmektedir. İlk kümede A genomuna sahip T.monococcum, T. boeoticum, T. urartu'nun yakın çıktığı görülmüştür. İkinci grupta ise AB genomuna sahip T. turgidum ssp. dicoccum ve bunların yabani atası olan T. turgidum ssp. dicoccoides yer almıştır. Üçüncü grupta ise Aegilops L. ve T.aestivum yer almıştır. Bu kollara uzak olan dış grupta ise Urfa'da yetişen bir tür olan T.monococcum var. monococcum urfa bulunmaktadır. D genomuna sahip Ae. cylindrica (CD), Ae tauschii (D), Ae crassa (DM) ve Ae vavilovii (DMS)'nin Aegilops L. grubu içinde bir grup oluşturduğu görülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Triticum, Aegilops, RAPD, polimorfizm, genetik akrabalık
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to reveal the wide genetic diversity of the Anatolian originated wild wheat species, in order to be used in the improvement programs of the narrow genetic pool of the wheat cultivars, by RAPD-PCR technique. RAPDs was the molecular marker technique employed to the Triticum L. and Aegilops L. species, including the cultivar Triticum aestivum. Selected 16 RAPD primers were employed, and 282 fragments were scored. NTSYS-pc version 2.0 was used to generate the dendograms that clearly classified the Anatolian Triticum and Aegilops species into three major groups. The first group was occupied by T. monococcum, T. boeoticum, T. urartu which own A genome. In the second group T. turgidum ssp. dicoccum and its pregenitor T. turgidum ssp. dicoccoides that have AB genome was observed. Third group was included Aegilops L. and cultivated wheat T. aestivum. T.monococcum var. monococcum urfa which collected from Urfa was out group. Ae.cylindrica (CD), Ae. tauschi i(D), Ae. crassa (DM) ve Ae. vavilovii (DMS) that have D genome species had a subgroup in Aegilops L. cluster. KEY WORDS: Triticum, Aegilops, RAPD, polymorphism, genetic relationships