Yabani arpa popülasyonları ve bazı arpa çeşitlerinin agro-morfolojik ve moleküler karakterizasyonu ile kalite özellikleri ve çinko eksikliğine toleranslarının saptanması
Agro-morphological and molecular characterization of wild barley populations and some barley cultivars and determining their quality characteristics and tolerances to the zinc deficiency
  1. Tez No: 394603
  2. Yazar: SELMA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden toplanmış olan 16 adet yabani arpa popülasyonu ve 26 adet kültür arpa çeşidini içeren toplam 242 genotip morfolojik ve moleküler olarak karakterize edilmiş, seçilen bazı yabani arpa genotipleri ve arpa çeşitlerinin kalite özellikleri incelenmiş ve çinko eksikliğine karşı toleransları test edilmiştir. İncelenen morfolojik özellikler bakımından hem yabani arpa genotiplerinde ve hem de kültür arpa çeşitlerinde genetik varyasyon bulunmuştur. Yabani arpa genotipleri ve arpa çeşitler kalite özellikleri bakımından değerlendirildiğinde, ham protein oranı bakımından hem arpa çeşitlerinde hem de yabani arpa genotiplerinde varyasyon olduğu, hektolitre ve bindane ağırlığının yabani arpalarda düşük olduğu saptanmıştır. Genotiplerin çinko eksikliğine karşı toleranslarının saptanması amacıyla çalışmada, yabani arpa genotipleri içinde Zn eksikliğine karşı hem toleranslı hem de duyarlı genotiplerin bulunduğu, ancak kültür arpa çeşitlerinde böyle bir durumun olmadığı belirlenmiştir. 45 adet SSR primer çifti kullanılarak yapılan moleküler analiz sonucu tüm genotipler arasında % 74, populasyonlar arasında % 23, genotipler içerisinde ise % 3 varyasyon bulunduğu saptanmıştır. UPGMA yöntemine göre yapılan dendrogramda A ve B olmak üzere iki ana grup oluşmuş ve A grubunda kültür arpa çeşitleri ile B grubunda yabani arpa genotipleri birbirlerinden ayrılmıştır. Çalışma sonucunda ülkemiz orijinli yabani arpa genotiplerinin incelenen özellikler bakımından geniş varyasyona sahip olduğu ve bu varyasyonun arpa ıslahında kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 216 genotypes selected from the 16 populations of wild barley collected from the East-Mediterranean and Southeastern Anatolian Regions of Turkey as well as 26 cultivars of barley were morphologically and molecularly characterized. In addition, chemical characteristics and tolerances to the zinc deficiency of some selected genotypes of wild barley and barley cultivars were determined. The results of the morphological determinations showed that there were significant genetic variations among both wild barley genotypes and barley cultivars. both wild barley genotypes and barley cultivars showed genetic variations in crude protein ratio. wild barley genotypes were significantly inferior in hectoliter weight and 1000 seeds weight as compared with the barley cultivars. It was determined that some of the wild barley genotypes were tolerant to zinc deficiency but some ones were not. The barley cultivars tested were generally sensitive to the zinc deficiency. The results of the molecular analyses made by using 45 primer pairs of SSR showed that 74 % of the molecular variation was inter-genotypic, 23 % inter-population and 3 % intra-genotypic. The genotypes of wild barley and barley cultivars formed two groups in the dendrogram made by the UPGMA method. barley cultivars were in the group A, and wild barley genotypes were in the group B. From the results of this study, it was concluded that wild barley genotypes originated from Turkey showed wide variations in the studied characteristics and these variations could be used for the barley breeding in our country