Regle yüzeylerin üretilmesine yeni bir yaklaşım
A new approach to generation of ruled surfaces
- Tez No: 178939
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm, çalışma hakkında genel bir bilginin verildiği giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, çalışma için gerekli temel kavramlar ve daha sonra kullanılacak olan teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde de, regle yüzeylerin, bir dayanak eğrisi veya iki dayanak eğrisi ile üretimi, dual anlamdaki temel tanımları ve açıklamaları,regle yüzeylerin bazı geometrik problemleri özetlenmiştir. Dual dönüşüm teorisi kullanılarak bir regle yüzeyin nasıl üretileceği ve nasıl açıklanacağı gösterilmiştir. Ayrıca regle yüzeyin en uygun üretimi ifade edilerek, regle yüzeylerin kullanıldığı bazı yerler ve sonuçlar ile sonraki çalışmalar için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work consists of three chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter deals with the preliminaries, definitions and necessary theorems that will be needed for later use. In the third chapter, describes the basic definitions and descriptions of ruled surfaces. Summarises some geometric problems of ruled surfaces and shows how to describe and generate a ruled surface by using the dual mapping theory and approach. In addition to deals with the optimal generation of ruled surfaces and examples for the proposed generation approach of ruled surfaces and concluding remarks and ideas for future work.