Türkiye Velezia L. (Caryophyllaceae) cinsi revizyonu
Revision of Turkish Velezia L. (Caryophyllaceae)
- Tez No: 178941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ATAŞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada Türkiye Velezia L. (Caryophyllaceae) cinsi revize edilmiştir. Ülkemizde doğal yayılış gösteren beş Velezia türü (V. tunicoides P.H. Davis, V. hispida Boiss., V. quadridentata Sibth. & Sm., V. pseudorigida Hub.-Mor., V. rigida L.) 60 farklı lokaliteden toplanmıştır. Her lokaliteye ait çok sayıda örnek ile çalışılarak türlerin betimleri yeniden yapılmış ve cinsin tür tayin anahtarı değiştirilmiştir. Türkiye Florası'nda varlığı bildirilen V. fasciculata Boiss. türünün ise ülkemizde yayılış göstermediği belirlenmiştir. Günümüzde salt morfolojik kriterlere dayanılarak yapılamayan sistematik çalışmalar nedeniyle bu çalışma; anatomik, mikromorfolojik ve DNA analizi teknikleri kullanılarak desteklenmiş ve cinsin filogenetik soy ağacı çıkartılarak türler arasındaki evrimsel ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the genus Velezia (Caryophyllaceae) L. of Turkey has been revised. Five Velezia species, V. tunicoides P.H. Davis (endemic), V. hispida Boiss. (endemic), V. quadridentata Sibt. & Sm., V. pseudorigida Hub.-Mor. (endemic) and V. rigida L. naturally distributed in Turkey were collected from 60 localities. Descriptions of species have been revised from lots of samples of each locality and diagnostic key of the genus has been rearrenged. Although V. fasciculata is listed in Flora of Turkey, in this study we concluded that this species is not distributed in Turkey. On the other hand, since only morphological criterias are not sufficient for systematic studies, this study has been supported by anatomical, micromorphological and DNA analysis techniques and evolutional relationships between the species have been clarified by creating the phylogenetic tree of the genus.