Hareketli bir platform üzerinde bulunan çanak antenin azimut ve yükseltme açılarının hesaplanması ve simülasyonu
Calculation and simulation of azimuth and elevation angles of an antenna mounted on a mobile platform
- Tez No: 178942
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ ZAFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada hareketli bir araç üzerinde bulunan çanak antenin istenen uydu ile arasında bağlantı kurması için gerekli uydu alıcısı ayar açılarının hesaplanma yöntemi araştırılmıştır. Yapılan çalışmada araç üzerine monte edilen antenin belirlenen uydu ile iletişim kurması için antenin konum açılarının tespit edilmesi, antenin bu konuma gelmesi ve platform hareketinden bağımsız olarak bu konumunu devamlı koruması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, method of calculation of necessary adjustment angles which are needed to create a releation between a satellite and satellite antenna is investigated. With this study, aim is to find the adjustment angles of satellite antenna to be able to communicate with the satellite, to position the antenna with respect to these adjustment angles and to maintain the antenna?s position disregarding the platform movement on which antenna is mounted.