Precondition and effect matching using SWRL
SWRL tanımlı ön şart ve etki eşleyici
  1. Tez No: 179052
  2. Yazar: VOLKAN ÖZADALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BAŞAR BENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hizmet tabanlı mimari daha etkili ve dinamik uygulamalara zemin sağlamaktadır. Hizmet tabanlı mimari bünyesinde anlamsal Web hizmetlerinin kullanımı, birlikte işlerliği ve esnekliği arttırmaktadır. Anlamsal Web hizmetlerinin kullanımıyla ilgili önemli noktalardan birisi de kullanılan hizmet eşleme yöntemidir. Anlamsal eşleme, önemli hizmet adaylarının bulunabilmesi için, anlamsal Web hizmetlerinin eşleştirilmesi ve kompozisyonu sırasında kullanılmaktadır. Bu adaylar arasından en iyileri seçilerek kompozisyon oluşturulabilir ya da bir çalışma hatası anında ilgili hizmetin yerine seçilen hizmet kullanılabilir.Bu araştırmada, önceden yapılan girdi-çıktı bazlı servis eşleme işlemsel süreci daha gelişmiş bir sürece dönüştürülmektedir. Yeni eşleştirme süreci, girdi-çıktı tanımlarına ek olaraktan SWRL diliyle yazılmış ön şart ve etki ifadelerini de desteklemektedir. Bu araştırmada, SWRL diliyle yazılmış OWL-S koşul ifadelerine eşleştirme puanı belirlemek için yeni bir yöntem sunulmaktadır. Önerilen eşleme metodu, kapsama tabanlı benzerlik, özellik tabanlı benzerlik, benzerlik uzaklığı notları ve WordNet tabanlı benzerlik yöntemlerini kullanmaktadır. Sunulan işlemsel süreç, isteğin ve sunulan hizmetlerin eşleşen özelliklerini bulup, eşleşen servisleri isteğe olan anlamsal benzerliklerine göre sıralamak için iki kümeli grafik bazlı yöntemlerden faydalanmaktadır.Geleneksel bilgi sağlayıcı değerlendirme yöntemleri kullanılarak geliştirilen işlem sürecinin, ön şart ve etki ifadelerini destekleyen, önceki girdi-çıktı bazlı işlem sürecinden daha iyi bir doğruluk değerinin olduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Service oriented architectures provide more effective and dynamic applications. Using Semantic Web services in service oriented architectures improves interoperability and scalability. A very important aspect of using Semantic Web services is the matchmaking process. Semantic matchmaking is used during discovery and composition of Semantic Web services to find valuable service candidates. Among these candidates, best ones are chosen to build up the composition, or for substitution in the case of an execution failure.In this research we enhance Semantic Advanced Matchmaker (SAM) which is based on input and output matching. Our new matchmaking agent supports precondition and effect expressions written in SWRL during matchmaking in addition to input and output annotations. We present a novel approach for assigning matchmaking scores to condition expressions in OWL-S documents written in SWRL language. Proposed matchmaking method utilizes subsumption-based similarity, property-level similarity, similarity distance annotations and WordNet-based similarity. The algorithm uses bipartite graphs in order to find matching parameters of requests and advertisements and then ranks the advertisements according to their semantic similarity to the request.Using classical information retrieval evaluation techniques we show that our proposed agent, which is capable of precondition and effect matching, has significantly higher precision performance with respect to SAM on input and output matching.