Application of simple recommendation model to diverse populations
Basit tavsiye modelinin farklı kültürdeki topluluklara uygulanması
  1. Tez No: 179051
  2. Yazar: ŞAHİN DELİPINAR
  3. Danışmanlar: DR. HALUK BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüz endüstriyel toplumlarında farklı etnik kökene sahip insanlar bir araya gelerek sosyal bir toplum oluştururlar. İnsanlar diğer şehirlerden ve hatta diğer ülkelerden gelerek birlikte yaşamaya başlarlar. Bu insanlar beraberinde kendi kültürlerini ve yaşam tercihlerini de getirirler. Birbirleriyle etkileşimleri sonucunda bazı kültürel değerler toplumun çoğu tarafından kabul edilirken bazıları da tamamıyla unutulurlar. Bu değerlerin toplumun çoğu tarafından kabul görmesinin yada tamamıyla unutulmasının ardında yatan bazı etkenlerin olması kaçınılmazdır ve bu basitçe toplulukların sayısal üstünlükleriyle açıklanamaz. Bunun yanında insanların diğer topluluk bireyleriyle ilişki kurma tercihleri gibi etkenlerin de incelenmesi gerekir. Bu yüksek lisans tezinde yapılan çalışma ilk kez 2006 yılında H. Bingöl tarafından önerilen Basit Tavsiye Modeli'ni geliştirmektedir. Yeni model iki noktada farklılık göstermektedir: Bunlar, bireyler arasındaki etkileşim alışverişi'nin kişilerin kültürel tercihleri üzerinden yapılması ve alıcı konumundaki bireyin seçilmesinin teklif eden bireyin tercihine göre yapılmasından ibarettir. Gerçek veri olarak 1998 yılında Wimmer tarafından yapılmış ve yerel İsviçre halkı ile göçmenler arasındaki ilişkileri inceleyen araştırma kullanılacaktır. Bizim modelimizde bireyler etnik kökenlerine göre gruplandırılacak ve ilk önce kendi kültürel tercihlerini taşıyacaklardır. Daha sonra birbirleriyle ve diğer gruplarla ilişkiye geçecek ve bir alış-veriş mekanizması ile kendi tercihlerini diğer bireylere kabul ettirmeye çalışacaklardır. Bu işlemin soncunda bazı kültürel tercihler tamamıyla ortadan kalkarken bazıları ise topluluğun çoğu tarafından bilinir hale geleceklerdir. Biz burada hangi toplulukların tercihlerinin kaybolduğu ve hangilerinin tercihlerinin toplumun çoğu tarafından bilinir hale geldiğini ve bunların arkasında yatan etkenleri bulmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
In Today?s modern Industrial cities we see that, many people having different cultures share the same settlement and form a typical social complex system. People come from other cities or even foreign countries and form an ethnically diverse population. Newcomers bring their daily habits and other cultural values such as clothing styles, meals, likes and dislikes. As a result of interacting with other people some cultural values change and completely forgotten while others become popular and known by the majority of people. There should be a mechanism helping some cultural values and choices being more popular and causing other people being assimulated by majorities and this mechanism may not be simple as because of their population sizes. Instead, there may be some other factors such as peoples? choice of interactions with other groups. The work done in this M.S. thesis extends the Simple Recommendation Model (SRM) that is firstly introduced by H. Bingöl in 2006. The new model diversifies in two points: That is, recommendations between agents will be made over their choices and selections of recommended agent will be made according to the recommender agent?s cpreference of interactions. The research made by Wimmer in 1998 about the native Swiss and immigrants? interactions among each other will be used for empirical data. In our model, agents will be grouped according to their national origin and initially will keep their own choices in their memories. Then, they will begin to interact with each other and with other groups. They will remember and forget the choices by an exchanging mechanism. As a result some choices will emerge to be known by the majority of people while some others will completely be forgotten. We will try to predict which group?s choices are likely to become popular and which group?s choices are likely to be forgotten and the reasons not mentioned.