Partial fasciotomy has major effects on muscular mechanics due to altered epimuscular myofascial force transmission
Parsiyel fasyatominin kas mekaniğine miyobağdokusal kuvvet iletimindeki değişim sonucu etkileri
- Tez No: 179056
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN A. YÜCESOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Eklem hareketini düzeltme hedefli ortopedi cerrahisinde (örneğin aponörotomi) parsiyel fasyatomi sıklıkla kullanılmasına rağmen sadece ana girişim için bir ön işlem olarak görülmektedir. Bu çalışmada parsiyel fasyatominin kas mekaniği üzerine etkilerinin epimüsküler miyobağdoksal kuvvet iletimi temelinde incelenmesi amaçlandı. Sıçan izometrik kas kuvveti, parsiyel fasyatomi öncesi ve sonrası, ekstansör digitorum longus (EDL) kasının distal ve proksimal tendonlarında ve tendonları birbirine bağlanmış olan tibialis anterior (TA) ve ekstansör hallusis longus (EHL) kaslarının distal tendonunda iki ayrı koşulda ölçüldü: (1) sadece EDL kasının ve (2) EDL ve TA+EHL kaslarının birlikte distal uzatılması. Çalışmadaki ikincil amacımız deneysel dinlenme süresinin kas mekaniği geçmişine etkisini test etmekti. Sadece EDL uzatıldığına parsiyel fasyatomi (1) düşük uzunluklarda, EDL üzerine distal yönde etki eden net epimüsküler yükleri ortadan kaldırdı (2) parsiyel fasyatomi sonrası orta ve yüksek uzunluklarda intact durumda ölçülen proximal yöndeki epimüsküler kuvvetler azaldı ancak yok olmadı. EDL aktif kuvvetleri büyük ölçüde azalırken kas optimum uzunluğu distale doğru yüksek uzunluklara kaydı. EDL ve TA+EHL kaslarının birlikte uzatılması intakt EDL kuvvetlerini büyük ölçüde değiştirdi: net epimüsküler kuvvetler ile aktif ve pasif kuvvetler pek çok kas boyu için azaldı, optimum uzunluk daha düşük uzunluklara kaydı ve optimal kuvvet değişti Parsiyel fasyatomi kas kuvvetlerinin daha da düşmesine ve optimum kuvvetlerin düşük uzunluklara kaymasına sebep oldu. Dinlenme süresi artışı kontrol ve gerçel (deney verisi) kuvvetler arasındaki farkı arttırdı. Buna karşın, kas mekaniği geçmişi etkilerinin kendisi de epimüsküler miyomağdokusal kuvvet iletiminden etkilendi: parsiyel fasyatomi kontrol ve gerçel kuvvetler arasındaki farkı azalttı. Tek başına parsiyel fasyatominin kas mekaniği üzerinde büyük ölçüde etkin olduğu ve bu etkileri hesaba katmanın istenen ameliyat sonuçları üzerinde tam bir kontrol sağlamak için önemli olabileceği sonucuna vardık
Özet (Çeviri)
In remedial orthopedic surgery (e.g., aponeurotomy), partial fasciotomy is widely applied; however, is seen as a preliminary step to the main operation only. It is aimed at studying the effects of partial fasciotomy on muscular mechanics on the basis of epimuscular myofascial force transmission. Before (intact condition) and after proximal partial fasciotomy, isometric muscle forces of the rat were measured at proximal and distal tendons of extensor digitorum longus (EDL) muscle as well as at the tied distal tendons of tibialis anterior (TA) and extensor hallucis longus (EHL) muscles in two different conditions: after distal lengthening of (1) EDL exclusively and (2) EDL and TA+EHL muscles simultaneously. Secondary goal was to test the role of increased recovery time on history effects. For EDL lengthening exclusively (1) at lower muscle lengths, partial fasciotomy removed distally directed net epimuscular loads acting on EDL (2) at intermediate and higher lengths, proximally directed epimuscular loads measured in intact condition decreased; however, remained after partial fasciotomy. Moreover, partial fasciotomy caused major changes in EDL length-force characteristics: EDL active forces decreased substantially and muscle optimum length shifted to a higher muscle length distally. Simultaneous muscle lengthening changed intact EDL forces substantially: net epimuscular loads as well as most active and passive forces decreased, optimum length shifted to a lower length and optimal force changed Added partial fasciotomy caused further force decreases and additional shift of optimum force to a lower length. Increase in recovery time increased the differences between control and actual forces i.e., history effects. Yet, history effects themselves were affected by epimuscular myofascial force transmission: partial fasciotomy reduced the force difference between control and actual forces.We conclude that partial fasciotomy alone has major effects on muscular mechanics which may be highly important for a full control over the outcome of the actual operation.