Naproksenin postoperatif dentoolveoler ağrıya olan analjezik etkisinin klinik olarak araştırılması
  1. Tez No: 1228
  2. Yazar: FATMA BULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN OR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
7. ÖZET Bu çalışma non-steroidal, analjezik, ant i i nf lama tu var ve antipi- retik bir ilaç olan naproksenin, gömülü mandibuler yirmi yaş dişlerinin cerrahi müdahalelerinden sonra ortaya çıkan postoperatif ağrı üzerindeki analjezik etkisini saptamak ve ilacın kanama-pıhtılaşma fonksiyonlarını etkileyip etkilemediğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, gömülü mandibuler yirmi yaş dişi şikayetiyle cerrahi teda vi için kliniğimize başvuran, 16-34 yaşları arasında, 33 erkek, 27 kadın toplam 60 hasta üzerinde yapıldı. Çift-kör, rastgele yöntemi ile ve tek doz halinde hastalara naproksen, aspirin ve plasebo verilerek sözsel ve görsel metodla ağrı şiddeti ölçüldü, değerler istatistiksel analize tabi tutuldu ve ağrının zaman içindeki değişimi incelendi. Postoperatif ağrı şiddeti, plasebo verilen grupta 2. saate kadar düşme gösterip sonra yeniden artmıştır. Naproksen ve aspirin verilen hasta larda ise ağrı şiddeti 4. saate kadar azalma göstermiş, 5. saatte aspirin grubunda ağrı şiddeti tekrar artarken, naproksen grubunda aynı düzeyde kalmış ve iki ilaç arasındaki bu analjezik etki farkı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P < 0.05). Naproksenin klinik çalışmada kullanılan dozda, kanama-pıhtılaşma fonksiyonlarını etkileyip etkilemediğini saptamak için sıçanlarda protrom- bin zamanı, parsiyel tromboplastin zamanı ve trombosit agregasyonuna etki si aspirin ve kontrol gruplarıyla karşılaştırmak suretiyle araştırıldı. Di şi albino sıçanlara 24 saat arayla iki defa, mide sondasıyla toplam hacim- 44 - 4 ml/kg olacak şekilde 8 mg/kg dozda naproksen veya 10 mg/kg dozda aspi rin verildi. Kontrol grubuna yine aym yoldan 4 rai /kg naproksen taşıyıcı sı uygulandı. Son dozdan 24 saat sonra protrombın zamanı ve parsiyel trombo plastin zamanı tayini yapıldı, ilaçların trombosit agregasyonuna etkileri incelendi. Naproksen ve aspirin kullanılan dozlarda, protrombin zamanını ve parsiyel tromboplastin zamanını değiştirmemiş ve ilaçların trombosit agre gasyonuna etkileri anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The aim of the present study is to examine the analgesic effect of naproxen which is a non-steroidal, analgesic, antiinflammatory and antipyretic drug on postoperative pain after surgical removal of impacted lower third molar and to optain whether bleeding-coagulation function has been effected by the drug. 33 male, 27 female patients between 16 and 34 ages who had impacted molars are used in this study. Double-blind, randomized technics are used and patients are given a single dosage naproxen acetylsalicylic acid and placebo. Intensity of pain were measured subjectively using visual analogue and simple descriptive pain scales. The findings are evaluated statistically and changes in pain intensity by the time is examined too. In placebo group the postoperative pain intensity decreased in the first two hours but increased in the following hours. In naproxen and acetyl salicylic acid group the pain intensity decreased in the first four hours. It th increased again in the 5 hour in acetylsalicylic acid group while it remained the same in naproxen group. The difference between the analgesic effects of naproxen and acetylsalicylic acid was found to be statistically significant (P < 0.05). In rats prothrombin, partial thromboplastin time and platelet aggre gation are observed to optain whether naproxen has any effect on bleeding - coagulation function. Finding of three groups are correlated. The results of the experiment suggest that naproxen and acetyl salicylic acid has no effects on prothrombin and partial thromboplastin time and it cause no change on platelet aggregation too.