Categorized storage structure design and skyline indexing for XML-based product catalogs
XML tabanlı ürün katalogları için kategorize edilmiş depolama yapısı dizaynı ve skyline indeksi
- Tez No: 179061
- Danışmanlar: PROF. DR. TAFLAN İMRE GÜNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Elektronik ticaret sektöründeki en önemli bileşenlerden biri elektronik ürün kataloğudur. Daha yüksek müşteri memnuniyeti sağlamak için, ürün veya ürün gruplarının erişilebilirliği kolay ve hızlı olmalıdır. XML depolama yapıları konusunda, literatürde yapılan araştırmaların çoğu genel XML dökümanları üzerinedir. Bu çalışmada, metin tabanlı doğal olarak saklanan XML elektronik ürün katalogları için, kategorize edilmiş bir depolama yapısı önerilmektedir. Kategorileme yöntemi, XML tabanlı ürün kataloglarını verimli bir şekilde depolamamıza imkan tanımaktadır.Verinin depolanmasının yanında, filtrelenmesi de önemli bir işlem haline gelmiştir. Veri kümelerinin filtreleme yollarından birisi Skyline'dır. Skyline literatüründe, bir çok algoritma geliştirilmiştir. Fakat hala XML tabanlı bir veri kümesinin Skyline'ını doğrudan hesaplayan bir algoritma yoktur. İkinci katkımız olarak, sıkça sorulan Skyline sorgularının Skyline kümelerini tutan bir indeks oluşturulacaktır. Böylelikle indeks, o sorguların yinelenmesi durumunda herhangi bir Skyline algoritmasının çalıştırılmasını gereksiz kılacaktır.Test aşamasında, kendi kategorize edilmiş depolama yapımızla, XML tabalı ürün kataloglarının özel ihtiyaç ve özellikleri düşünülerek geliitirilmiş başka bir yaklaşımın performans karşılaştırmaları verilecektir. Ayrıca, değişik büyüklüklerdeki Skyline indekslerinin performans testleri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most important components of e-commerce business is electronic product catalog. In order to provide higher customer satisfaction, the accessibility of products or product groups should be quick and easy. The research done in the literature on efficient storage structure for XML is mostly on generic XML documents. In this work, we propose a categorized storage structure for text-based natively stored XML electronic product catalogs. Categorization method allows us to store XML-based product catalogs in an efficient way.Beside the storage of data, filtering of data becomes a vital process. Skyline is one way of doing filtering on data sets. In the literature on Skyline, many algorithms have been developed, but still there exists no algorithm that finds the Skyline of an XML-based dataset directly. As our second contribution, we keep an index holding the Skyline sets of frequently asked Skyline queries. So, in case of repetition of that queries our index makes the execution of any Skyline algorithm unnecessary.We present the performance comparison of our categorized storage structure withanother approach for XML-based product catalog which considers their specific needs and properties. We also present the performance test of our Skyline index for various cardinalities.