Effects of compatibilizer type and processing parameters on mechanical properties of polypropylene-clay nanocomposites prepared by melt mixing
Uyumlaştırıcı tipi ve proses parametrelerinin eriyik karışım yöntemi ile hazırlanan polipropilen-kil nanokompozitlerinin mekanik özelliklerine etkisi
- Tez No: 179062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ BÜLENT ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Uyumlaştırıcı tipi ve proses şartlarının, ekstrüzyon yöntemiyle polipropilen-kil nanokompozit eldesine etkileri incelenmiştir. Bu çalışmayla, nanokompozit formülasyonunun ve imalat parametrelerinin optimizasyonu ve böylece gelişmiş fiziksel ve mekanik özelliklere sahip nanokompozitler elde edilmesi amaçlanmıştır.Kullanılacak kil miktarı ve uyumlaştırıcı tipi, bir dizi deney sonucu saptanmıştır. Ekstrüder içerisinde farklı kesme kuvveti dağılımları oluşturabilmek için farklı ekstrüder parametreleri kullanılmıştır. Bu parametreler, vida dönme hızı ve vida tasarımıdır. Kilin polimer içinde dağılmasına etkiyen bir diğer etmen de uyumlaştırıcıların ekstrüdere yüklenme sırasıdır. Ekstrüde edilen karışımlar, enjeksiyonla kalıplanmış ve kalıplanan bu numuneler mekanik testlere tabi tutulmuşlardır. Elde edilen sonuçlar birbirleriyle mukayese edilmiştir.Test sonuçları göz önüne alınarak, proses şartlarının nanokompozitlerin fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of compatibilizer type and the processing conditions on polypropylene-clay nanocomposite preparation by melt extrusion were investigated. The objective of the study was to optimize the nanocomposite formulation and manufacturing parameters to obtain enhanced physical and mechanical properties.The optimum clay content and the compatibilizer type were determined after a series of experiments. Different extruder parameters were used to obtain different shear rate profiles in the extruder. Varying the screw speed and screw design were those parameters. Loading order of the compatibilizing materials was also a parameter that affects dispersion of the clay. The compounds prepared by melt extrusion were injection molded and the specimens were mechanically tested. Then these results were compared to each other.Considering the test results, the effects of the processing parameters on the physical and mechanical properties of the nanocomposites were discussed.